dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Cyprus
Cyprus
dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Premýšľate nad dovolenkou na Cypre? Na prvý pohľad sa tento ostrov javí ako nenápadný, malý kúsok pevniny uprostred Stredozemného mora. Na druhý pohľad ale zistíte, že je tretím najväčším ostrovom Stredozemného mora, oplýva prírodnými krásami a je opradený prastarými bájami a povesťami. Veríme, že tento kúzelný ostrov za návštevu rozhodne stojí.
Cyprus má polovičnú veľkosť Tasmánie v Austrálii a je dokonca menší ako americký štát New Jersey. To ale nemení nič na tom, že má za sebou tisícročnú bohatú históriu, tak trochu zviazanú s blízkym Gréckom. Možno vás naláka skutočnosť, že takmer všetky dni v roku sú slnečné s príjemnými teplotami okolo 20°C. Daždivých dní je tu skutočne veľmi málo.
Každý zájazd do Európy je vytvorený špeciálne s ohľadom na individuálne želania a potreby klienta. Termín, dĺžka pobytu, miesto alebo štýl ubytovania, všetko bude zostavené podľa Vašich prianí. Rovnako ako Vy ste jedinečná osobnosť, bude individuálne pripravený aj zájazd pre Vás. Dĺžka Vášho pobytu môže byť úplne ľubovoľná. Radi Vám odporučíme to najlepšie ubytovanie, ktoré bude vyhovovať všetkým Vašim želaniam a potrebám.
Dôležité informácie
Cyprus je členskou krajinou EÚ a preto nebudete potrebovať vízum pre vstup do krajiny. Pokiaľ však budete chcieť prejsť z Cyperskej republiky do Severocyperskej tureckej republiky, budete musieť vyplniť vízový formulár a mať pri sebe cestovný pas.
Na Cypre je o hodinu viac ako v Slovenskej republike. Nachádza sa v rovnakom časovom pásme ako Grécko alebo Turecko.
História
Najstaršie stopy ľudského osídlenia na Cypre sa datujú do obdobia neolitu (asi 8 000 pred n. l.). V 13. storočí pred n. l. sa Cyprus stal rozvinutým územím, najväčší podiel na hospodárskom rozkvete mala ťažba medi a začali sa tu usadzovať Gréci z pevniny. V archaickom období začal Cyprus lákať rôzne národy na okupáciu a striedali sa tu Egypťania, Asýrčania a Peržania. Cyprus sa zúčastnil grécko-perzských vojen (na strane Grékov), ostrov však obsadili Peržania. Cyprus bol súčasťou ríše Alexandra Veľkého a neskôr sa stal súčasťou Rímskej ríše. V stredoveku sa Cyprus stal súčasťou Byzantskej ríše. Vyvážal sa hodváb a výrobky zo zlata a striebra.
Od roku 1192 nezdieľa Cyprus spoločnú históriu s dnešným Gréckom. Ostrov získal rytier Guyi de Lusignan a založil dynastiu Lusignanov. Od roku 1489 bol Cyprus pod benátskou správou a od roku 1571 sa stal súčasťou Osmanskej ríše. Cyprus bol relatívne nábožensky aj politicky slobodný. To sa zmenilo bojom proti Turkom v roku 1821 v Grécku. Zdvihla sa vlna odporu proti Osmanom a túžba pripojiť sa k novo vzniknutému samostatnému gréckemu štátu. To sa však nepodarilo. V roku 1878 sa novým správcom ostrova stala Veľká Británia, ktorá mala ostrov až do roku 1960. Cyperčania boli nespokojní s koloniálnou politikou a bolo niekoľko pokusov o povstanie. 16. augusta 1960 bola vyhlásená samostatná Cyperská republika.
Turecké obyvateľstvo nebolo spokojné s usporiadaním parlamentu (bolo ich oveľa menej ako gréckych Cyperčanov) a v roku 1974 obsadili turecké vojenské sily tretinu ostrova. Urobili tak v súlade so zmluvou uzavretou medzi Gréckom, Tureckom a Veľkou Britániou. Turecko ovládlo 37% územia na severe ostrova a v roku 1983 bola vyhlásená Severocyperská turecká republika. V roku 2003 bolo umožnené Cyperčanom z oboch strán navštevovať druhú polovicu ostrova. V roku 2004 sa južná Cyperská republika stala súčasťou EÚ.
Obyvateľstvo
Väčšinu obyvateľov tvoria grécki Cyperčania (78 %) a tureckí Cyperčania (18 %). Hoci majú grécki a tureckí Cyperčania mnoho spoločného, sú to odlišné identity založené na náboženstve, jazyku a úzko viazané na svoje materské krajiny. Grécki Cyperčania sa držia gréckej ortodoxnej cirkvi, zatiaľ čo tureckí Cyperčania vyznávajú islam. Na ostrove žije tiež niekoľko tisíc taliansky hovoriacich rímskych katolíkov.
Jazyk
Úradnými jazykmi sú na Cypre gréčtina a turečtina. Na Severe sa hovorí prevažne turecky a na Juhu po grécky, bežne používaná je aj angličtina. Od polovice roku 1995 boli na Juhu prevedené všetky miestne mená do latinky a došlo tak k zmene názvov niektorých miest (Nikózia = Lefkósia, Paphos = Pafos, Larnaca = Larnaka).
Sviatky a tradície
Na Cypre sa oslavujú tie najdôležitejšie sviatky a tradície rovnako ako v Grécku. Špecifickou cyperskou tradíciou je karneval, ktorý prebieha víkend pred začatím fašiangov. Ostrovania sa schádzajú do mesta Lemesos a pozorujú sprievody alegorických vozidiel. 1. apríla si Cyperčania pripomínajú deň, keď sa v roku 1955 vzbúrili proti britskej nadvláde. Je to Deň nezávislosti Cypru (celého ostrova). V máji sa v každom meste koná kvetinový festival. Medzi 30. augustom a 10. septembrom sa koná festival vína, kde si zaplatíte vstup a potom máte ochutnávku vín a miestnych špecialít zadarmo. 1. októbra sa pripomína vznik Cyperskej republiky (stalo sa tak 16. 8. 1960, lenže presne v tento dátum v roku 1974 obsadzovali ostrov turecké vojenské jednotky a násilne zabrali cez 30 % ostrova, preto sa sviatok posunul na október).
Na Severe sa oslavujú iné sviatky, napríklad 20. júla oslavujú Deň mieru a slobody. Je to deň, keď prišli turecké vojenské jednotky na Cyprus. 15. novembra sa oslavuje deň vyhlásenia Severocyperskej tureckej republiky.
Kuchyňa
Cyperská kuchyňa je kombináciou gréckych, tureckých a anglických tradícií. Základom všetkých pokrmov sú miestne suroviny. Na Cyprus sa nemusí dovážať veľa surovín, Cyperčania sú sebestační v produkcii zemiakov, obilia, citrusových plodov a ovocia. Prevažná časť cyperskej kuchyne je totožná s gréckou kuchyňou. Nájdete tu preto špeciality ako souvlaki, tzatziki, gyros, kleftiko, musaka a najrôznejšie morské plody. Typickou špecialitou je syr Halloumi, ktorý sa vyrába iba na Cypre. Ďalšou špecialitou je sladké želé Loukoumia, ktoré je obalené v cukre. Cyprus je známy vďaka svojej produkcii vína. Z ostatných nápojov je to potom káva (frapé) a z alkoholických nápojov Metaxa, Ouzo alebo cyperská brandy.
Doprava
Na ostrove sa jazdí vľavo, maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 100 km/h, na bežných cestách 80 km/h (na Severe 100 km/h) a v obciach 50 km/h. Na cestovanie po ostrove môžete využiť verejnú dopravu, taxi alebo si požičať auto. Na vypožičanie auta vám stačí slovenský vodičský preukaz starší ako 1 rok a vek nad 21 rokov (pre vek od 21 do 25 rokov je podmienkou vlastniť vodičský preukaz aspoň 3 roky). Verejnú dopravu na Cypre zaisťujú len autobusy, jazdia od pondelka do soboty a len do 19:00. Cestovať môžete aj zbernými taxíkmi, ktoré jazdia po zavedených trasách a majú kapacitu až 8 osôb.
Zdravotníctvo
Pri vstupe do krajiny nie sú potrebné žiadne očkovania ani zvláštne opatrenia. Na Cypre je veľmi zdravá klíma vďaka stredomorskému podnebiu. Voda je tu pitná, avšak odporúča sa kupovať si balenú vodu. Ošetrenie na ostrove je dobré, ale lieky sú drahé a turisti si všetko hradia sami. Lekárne sú označené červeným alebo zeleným krížom.
Mena
Od 1.1.2008 je oficiálnou menou Euro, ktoré nahradilo cyperskú libru.
Nákupy a suveníry
Navštíviť môžete typické suvenírové obchody, ale rozhodne stoja za návštevu aj tradičné trhy, ktoré sa konajú v mestách v jeden konkrétny deň. Medzi typické cyperské produkty patrí keramika, šperky zo striebra a medi, výrobky z dreva, z jedla potom syr Halloumi, sladké želé a víno. Typickým cyperským motívom je muflón, cyperská vlajka a bohyňa Afrodita.