Jordánsko

O Jordánsku

 

Jordánsko, ako ho poznáme dnes, bolo síce založené až po prvej svetovej vojne Abdulahom I., ale nájdete v ňom prírodné a kultúrne bohatstvo staré niekoľko tisíc rokov. V Jordánsku na Vás čaká napr. púšť Wadi Rum, kde sa budete môcť osobne stretnúť s beduínmi z kmeňa Zalabia, majestátne ruiny dávnych civilizácií, ktoré v minulosti obývali Jordánsko, či prekrásne centrum mesta Amman, ktoré Vás očarí svojou dynamickosťou. V tejto krajine Stredného východu sa tiež budete môcť okúpať v najnižšie položenom jazere na svete - v Mŕtvom mori. Prekrásne pláže sa ale rozprestierajú aj pozdĺž Červeného mora, v ktorom môžete pozorovať nádherné koralové útesy s bohatým podmorským životom.

 

jordansko-039.jpg

Geografia

Jordánsko je konštitučná monarchia, ktorá sa nachádza v oblasti Blízkeho východu a jej rozloha je cca 10 000 km2. Povrch Jordánska z najväčšej časti zaberá kamenistá púšť, ktorá postupne prechádza v Jordánske údolie. Práve Jordánskym údolím potom preteká najväčšia jordánska rieka, a to Jordán, ktorý sa následne vlieva do Mŕtveho mora. Táto konštitučná monarchia sa tiež môže pochváliť 20 kilometrov dlhým pobrežím, ktoré sa rozprestiera pozdĺž Červeného mora, presnejšie Arabského zálivu.

Jordánske hášimovské kráľovstvo susedí s Izraelom, Irakom, Saudskou Arábiou a Sýriou. Svoju nezávislosť Jordánsko získalo až v roku 1946, kedy bolo vyhlásené Transjordánske kráľovstvo. To sa o tri roky neskôr premenovalo na Jordánsko.

jordansko-040.jpg

Podnebie

Na západnej strane Jordánska panujú ideálne podmienky na kúpanie a opaľovanie sa. V lete si tu užijete teploty medzi 27 až 33 stupňami Celzia. Na východe Jordánska potom nájdete typicky púštne podnebie, ktoré je charakteristické skutočne vysokými teplotami a takmer žiadnymi zrážkami. V zime teplomer stúpa maximálne k 17 stupňom Celzia a práve v zime spadne väčšina celoročných zrážok.

Na 90% jordánskeho územia sú zrážky skutočnou vzácnosťou – ročne tu naprší menej ako 20 centimetrov.

Ak sa chcete vyhnúť priemerným teplotám nad tridsať stupňov Celzia, je ideálnym časom pre návštevu Jordánska jar (apríl-máj) či jeseň (september-november). Avšak aj v tomto období sa pri Mŕtvom mori môžete stretnúť s teplotami cez 30 stupňov.

 

 

História

Dnešné Jordánsko má za sebou naozaj pestrú a bohatú históriu. Keďže sa destinácia nachádza v oblasti Blízkeho východu, rozvíjala sa civilizácia už v ranom neolite (teda v rokoch 8 000 až 5 000 pred n. l.). Od 12. storočia pr. n. l. sa potom v tejto oblasti postupne vytvárali tri kráľovstvá, ktoré však o tri storočia neskôr zanikli v dôsledku obsadenia územia Nabatejským kráľovstvom. Nabatejské kráľovstvo bolo okolo roku 106 n. l. dobyté Rímskou ríšou. Po celý starovek tak na území Jordánska žili ľudia semitského pôvodu (blízko príbuzní susedným Izraelcom).

V siedmom storočí jordánske územie obsadili moslimskí Arabi. Kvôli tomuto obsadeniu sa Jordánsko bohužiaľ v 12. storočí nevyhlo križiackym stretom kresťanov s moslimami, ale moslimovia si svoje územie ubránili. V 16. storočí sa potom jordánske územie stalo súčasťou Osmanskej ríše, ktorá ho ovládala až do konca prvej svetovej vojny.

Ešte počas prvej svetovej vojny sa na území dnešného Jordánska vylodili Briti, ktorým po vojne pripadla nielen oblasť Jordánska, ale aj Iraku a Palestíny. Briti sa v roku 1921 rozhodli, že vytvoria monarchiu pod vládou Hášimovcov. Hášimovská monarchia sa tak v Jordánsku rozkladala až do roku 1946, kedy toto územie konečne získalo svoju nezávislosť a bolo vyhlásené Transjordánske kráľovstvo. Po vojne s novo vzniknutým Izraelom získalo kráľovstvo západný breh Jordánu a oficiálne sa premenovalo na Jordánsko. O celý západný breh Jordánu však Jordánsko prišlo v roku 1967 pri arabsko-izraelskej vojne, kedy pripadol Izraelu (ktorý ho ovláda dodnes).

jordansko-014.jpgjordansko-025.jpg
 

 

Jazyk

Úradným jazykom v Jordánsku je arabčina, veľmi rozšíreným jazykom je však aj angličtina. Väčšina nápisov a dopravných cedulí je napísaných dvojjazyčne - arabsky aj anglicky. Jordáncom ale občas prepis arabčiny do latinky robí problém - môže sa vám tak občas stať, že nápis je inak uvedený na tabuli a inak v sprievodcovi.

Anglicky sa v Jordánsku pomerne ľahko dohovoríte. Všetci Jordánci ale budú nadšení, keď použijete nejaké základné arabské slovíčka, ako napr. "salám alajkum" (dobrý deň) či "šukran" (ďakujem).

jordansko-005.jpg
 

Čas

Pri návšteve Jordánska je nutné si prestaviť hodinky o hodinu dopredu v prípade letného času a o dve hodiny dopredu v prípade zimného času.

 

Mena a peniaze

Oficiálnou jordánskou menou je jordánsky dinár (JD alebo JOD). Ten sa následne delí na 10 dirhamov, 100 piastrov (qirshov) a 1 000 filov. Jordánsky dinár má rovnako ako ostatné meny podobu ako bankoviek, tak aj mincí – bankovky majú hodnotu 1, 5, 10, 20 a 50 dinárov. Orientácia v minciach je ale pomerne náročná, pretože sa používajú staré aj nové. Mince sa používajú v hodnotách 0,5, 1, 2,5, 5, 10 a 20 piastrov a 0,25, 0,5 a 1 dinár.

Hodnoty na všetkých minciach aj bankovkách sú potom uvedené v arabčine aj angličtine. Ceny sú uvádzané v 3 desatinných číslach.

jordansko-043.jpg
 

 

Zdravie a bezpečnosť

Pri ceste do Jordánska nie je potrebné špeciálne očkovanie. Hoci je kohútiková voda oficiálne pitná, aj tak vám radšej odporúčame piť vodu balenú.

Bezpečnostná situácia v Jordánsku je v súčasnosti veľmi priaznivá a krajina sa snaží, aby to tak aj zostalo. Do pamiatok, hotelov a iných frekventovaných miest sa ale pre istotu vstupuje cez bezpečnostné rámy. Ministerstvo zahraničia vám tiež neodporúča cestovať k hraniciam s Irakom a Sýriou.

V Jordánsku, ako v iných štátoch platí, aby ste mali stále na očiach svoje osobné veci a doklady a nikdy ich nenechávali bez dozoru – aj keď je kriminalita pomerne nízka, opatrnosť je vždy na mieste. Pri významných pamiatkach sa tiež stretnete s miestnymi žobrákmi, predavačmi a podvodníkmi - dávajte si na nich pozor.

Čo sa týka obliekania, tak aj u mužov aj u žien platí, že by nemali odhaľovať viac, než je nutné, aj keď sú Jordánci k turistom v tomto ohľade zhovievaví.

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.