zajtra 22.11. od 08:00 do 16:00
Keňa
O Keni
zajtra 22.11. od 08:00 do 16:00
O Keni
Keňa sa rozkladá na území Veľkej priekopovej prepadliny, ktorej dominuje majestátna hora Kilimandžáro. Vyznačuje sa podmanivo krásnou krajinou zalesnených kopcov, mozaikovitých fariem, saván a rozsiahlych lesov plných mimoriadne rozmanitej divokej zveri. Keď k tomu pripočítame nádherné tropické pobrežie lemované úchvatnými plážami so zlatistým pieskom, nádherné koralové útesy poskytujúce skvelé príležitosti na šnorchlovanie a potápanie aj množstvo plážových letovísk, niet divu, prečo sa sem schádza toľko návštevníkov z celého sveta.
Hlavným lákadlom, ktoré táto pestrá krajina sľubuje, je predovšetkým safari. Keňa je domovom žiráf, zebier a pakoňov pasúcich sa na rozľahlých pláňach, uvidíte tu hrochy povaľujúce sa vo vodách, narazíte na hyeny, túžiace po ľahkej koristi a naraziť môžete aj na endemické druhy ako je antilopa žirafia alebo vzácny oryx juhoafrický. V Keni bolo taktiež zaznamenaných viac ako 1100 druhov vtákov.
Afrika je často nazývaná "Kolískou ľudstva" a práve Veľká priekopová prepadlina sa stala náleziskom niektorých najstarších pozostatkov ľudí a ich predkov. Ak niekde pocítiť korene samotného ľudstva, je to práve tu.
Všeobecné informácie
Poloha: Keňa sa nachádza vo východnej Afrike na úrovni rovníka. Na juhu susedí s Tanzániou, na západe s Ugandou, na severozápade s Južným Sudánom, na severe s Etiópiou a na severovýchode so Somálskom. Juhovýchodné pobrežie Kene obmýva Indický oceán.
Hlavné a najväčšie mesto: Hlavným a najväčším mestom Kene je Nairobi. Predstavuje politické, hospodárske i kultúrne centrum krajiny.
Počet obyvateľov: V roku 2022 mala Keňa viac ako 53 miliónov obyvateľov. Obyvateľstvo tvoria rôzne etnické skupiny, z ktorých najpočetnejšie sú Kikujovia, Luovia, Luhyovia a Kambovia.
Úradný jazyky: V Keni sú úradnými jazykmi svahilčina a angličtina. Svahilčina je rozšírená po celej krajine a používa sa na komunikáciu medzi ľuďmi rôzneho etnického pôvodu.
Mena: Kenskou menou je kenský šiling (KES; symbol KSh), ktorý sa delí na 100 centov. Bankovky sa vydávajú v nominálnych hodnotách 1 000, 500, 200, 100 a 50 KSh, mince v hodnotách 20, 10 a 5 KSh. Rezidenti môžu do krajiny dovážať až 500 000 Khs a musia deklarovať, pokiaľ mena presahuje 10 000 USD. Nerezidenti môžu do krajiny dovážať miestne a zahraničné meny bez obmedzenia, ale sumy presahujúce 10 000 USD musia byť deklarované.
Bankovníctvo: Banky sú bežne otvorené od pondelka do piatka a v sobotu dopoludnia. Bankomaty sú dostupné najmä v hlavných turistických destináciách. Kreditné karty Mastercard a Visa sú bežne prijímané; American Express a Diners Club menej. Väčšie hotely prijímajú platby kreditnou kartou, rovnako ako veľké safari spoločnosti, cestovné kancelárie a reštaurácie. Cestovné šeky prijíma len veľmi málo bánk a zmenární, a pokiaľ áno, účtujú si vysoké poplatky.
Hospodárstvo: Ekonomiku Kene tvorí najmä poľnohospodárstvo, výroba a služby. Ide o jednu z popredných ekonomík vo východnej Afrike. Významnou súčasťou hospodárstva je aj cestovný ruch – turistov lákajú kenské národné parky, divoká príroda a pobrežné oblasti.
Cestovanie: V Nairobi sú dve letiská pre vnútroštátne a regionálne lety: Jomo Kenyatta International Airport a Wilson Airport. V Keni je viac ako 150 vnútroštátnych letísk a pristávacích dráh a do najobľúbenejších destinácií sa lieta denne. Kvalita vlakov sa môže líšiť podľa zakúpenej triedy. Jazdí sa po ľavej strane cesty. Stav ciest je rôzny, ale všeobecne sa zlepšuje.
Elektrické zásuvky: V Keni sa používajú elektrické zásuvky typu G (BS-1363) s napätím 220–240 V.
Kultúra: Keňa sa pýši bohatým kultúrnym dedičstvom. Žije tu viac ako 40 rôznych etnických skupín, z ktorých každá má svoje vlastné jedinečné tradície, jazyky a zvyky. V krajine sa počas roka konajú rôzne kultúrne festivaly a udalosti.
Jedlo a pitná voda: Kenská kuchyňa vyniká vynikajúcou prípravou mäsa. Medzi miestnymi obyvateľmi je najrozšírenejšie kozie mäso. Obľúbená je aj blízkovýchodná, indická kuchyňa a ryby. Pitie vody z kohútika sa neodporúča, ale na väčšine miest je k dispozícii balená voda. Pri nákupe balenej vody skontrolujte, či je viečko na fľaši neporušené. Prípadne si so sebou vezmite vlastnú fľašu na vodu s filtrom alebo použite tablety na čistenie vody. Vyhnite sa ľadu, umývaným šalátom a ovociu, s výnimkou špičkových hotelov a reštaurácií. Mliečne výrobky sú bezpečné na konzumáciu. Potravinám od nelicencovaných predajcov sa vždy vyhýbajte. Prepitné nie je povinné. Väčšina hotelov a reštaurácií zahŕňa do účtu 10% poplatok za služby. Pokiaľ tak neurobí, je zvykom dať malé sprepitné za dobrú obsluhu.
História: Keňa získala nezávislosť na britskej koloniálnej nadvláde 12. decembra 1963. Jomo Kenyatta, vodca hnutia za nezávislosť, sa stal prvým premiérom a neskôr aj prvým prezidentom krajiny.
Vzdelanie: Keňa dosiahla významný pokrok vo svojom vzdelávacom systéme. Základné vzdelanie je bezplatné a povinné. V krajine tiež funguje niekoľko univerzít a vysokých škôl.