Malajzia

Malajzia

 

Dôležité informácie pre návštevníkov Malajzie

Víza

Pre vstup a pobyt na území Malajzie občania Českej a Slovenskej republiky nepotrebujú turistické vízum na pobyt do 90 dní. Vstupná pečiatka platí pre pevninskú Malajziu a štát Sabah; neplatí pre štát Sarawak (oba na Borneu), ktorého imigračná služba udeľuje vstupné povolenie po prílete na pobyt do 30 dní. Cestovný pas musí byť platný ešte aspoň 6 mesiacov od dátumu vstupu do krajiny. Po udelení vstupnej pečiatky do cestovného pasu po prílete do Malajzie ihneď prekontrolujte povolenú dobu pobytu. Imigračný úradník z neznalosti občas udelí kratšie povolenie na pobyt ako je dohodnuté v dohode o bezvízovom styku.

Čas 

Malajzia nepraktizuje prechod na letný a zimný čas. Oproti Slovenskej republike je na Malajzii v dobe nášho zimného času o 7 hodín viac a počas letného času o 6 hodín viac.

História

Najstaršie písomné záznamy z Malajzie siahajú do prelomu 4. a 5. st. n. l. Moreplavci a obchodníci putujúci medzi Čínou a Indiou sa zmieňujú o kráľovstve Kedah a prinášajú so sebou budhistické a hinduistické praktiky. Prvou európskou koloniálnou mocnosťou, ktorá tu nastolila svoje panstvo, bolo Portugalsko v roku 1511. Portugalci stratili nadvládu nad územím až v roku 1641, kedy ich nahradili Holanďania, ktorí tak kontrolovali takmer všetok obchod s korením a to až do roku 1824, kedy bola prijatá britsko-holandská zmluva, v ktorej si obe veľmoci rozdelili sporné územia. Briti prevzali kontrolu nad malajským polostrovom a Singapurom a Holanďania nad Indonéziou. Dňa 31. augusta 1957 získala Malajzia nezávislosť a o 6 rokov neskôr bol zriadený dnešný štátny útvar - federácia republík a monarchií (veľmi podobné EÚ, s tým rozdielom, že hlavou štátu je monarcha), zahŕňajúci navyše ešte Singapur, ktorý sa však v roku 1965 oddelil.

Obyvateľstvo 

Malajzia má približne cez 32 miliónov obyvateľov, ktoré je tvorené pestrou zmesou rás i náboženského vyznania. Medzi jednotlivými etnikami nie sú závažnejšie rozbroje, ale prejavujú sa problémy medzi malajzijskými a čínskymi obyvateľmi. Politickú moc v krajine majú v rukách Malajci (dominantná etnická skupina), ale Číňania ovládajú hospodárstvo. Hlavným náboženstvom je islam (61 % obyvateľov). V krajine sú početné menšiny budhistov (20 %), kresťanov (9 %), hinduistov (6 %) a ľudí, ktorí vyznávajú niektoré z čínskych náboženstiev (2 %).

malajsie-030.jpgmalajsie-032.jpgmalajsie-034.jpg 
 

 

Ekonomika 

Dnes je Malajzia jedným z tzv. „Ázijských tigrov“ s vyspelou ekonomikou a vďaka dedičstvu Britov (štátna správa, školstvo atď.) má krajina slušnú životnú úroveň a fungujúcu infraštruktúru. Určitým vedľajším znakom sú niektoré prejavy velikášstva (napr. 452-metrový mrakodrap Twin Towers alebo okruh pretekov Formule 1 ai). Ekonomicky najsilnejší sú vďaka svojej úžasnej usilovnosti bezpochyby Číňania, na čo prevažujúci moslimovia reagujú tzv. „pozitívnou diskrimináciou“ (prednosť pri vzdelaní, zamestnaní na úradoch, percentuálna povinnosť zamestnávať občanov tohto vyznania a pod.). Krajina zohráva významnú úlohu v regionálnej politike, najmä vďaka svojmu členstvu v ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie). Od roku 1957 je krajina členom OSN, ďalej má význam aj členstvo v Commonwealth a OIC.

Mena 

Menovou jednotkou je malajzijský ringgit (MYR), ktorý je rozdelený na 100 senov. Do Malajzie je povolené dovážať alebo vyvážať iba 1000,- MYR na osobu. Bez problémov tu na miestnu menu vymeníte US doláre. Predovšetkým mimo veľkých miest sa odporúča mať pri sebe dostatok drobných, pretože málokedy Vám tu rozmenia z veľkých bankoviek. Cestovné šeky, platobné a kreditné karty sú všade samozrejmosťou. Najväčšie malajzijské banky, ktoré majú mnoho pobočiek – prakticky všade, prijímajú ako Visa, tak aj MasterCard. Pred odchodom sa však napriek tomu informujte u Vašej banky, či v Malajzii môžete vyberať hotovosť a platiť kartou.

Jazyk 

Oficiálnym úradným jazykom je malajčina. V každodennom živote sa však dá dohovoriť angličtinou, štandardnou čínštinou alebo thajčinou.

Doprava 

V Malajzii sa jazdí vľavo, maximálna povolená rýchlosť je 60km/h v obci a 90km/h mimo obce. Rýchlosť na diaľnici je, až na pár výnimiek, obmedzená na 110km/h. Od thajskej hranice vedie cez Kuala Lumpur až do Johor Bahru, diaľnica North-South Expressway (NSE – 772 km), na ktorej sa platí mýto. Požičanie automobilu nie je problém. Na zapožičanie budete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz. Väčšina požičovní tiež požaduje, aby vodič, ktorý si auto požičiava, mal minimálne 23 rokov. V Malajzii je veľmi dobrá úroveň autobusovej dopravy. Je to pohodlný a nie príliš drahý spôsob cestovania, ktorý zaisťuje spojenie do všetkých turisticky atraktívnych miest, zatiaľ čo cestovanie taxíkom na dlhšie trasy je dvakrát drahšie ako autobusom. Vlakové spojenie predovšetkým na poloostrovnej časti je ľahko dostupné a využiteľné na cestovanie na juhozápadnej časti polostrova, vrátane možností cestovania do Singapuru a Thajska.

 malajsie-039.jpgmalajsie-040.jpgmalajsie-042.jpg
 

 

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.