v pondělí 25.11. od 09:00 do 17:30
Réunion
Réunion
v pondělí 25.11. od 09:00 do 17:30
Réunion je ostrov vulkanického pôvodu o rozlohe 2.512km2 s pobrežím dlhým 207km. Je len o niečo málo väčší ako Maurícius, ale jeho populácia je zhruba polovičná, teda 720.000 obyvateľov. Nachádza sa asi 800km východne od Madagaskaru a 220km juhozápadne od Maurícia. Ostrovu dominujú dva hlavné horské masívy. Starší a tiež väčší z nich pokrýva dve tretiny západnej časti ostrova a jeho najvyšším vrcholom je Piton des Neiges (3.069m). Menší masív sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova a jeho vývoj nie je ešte úplne dokončený. Okrem niekoľkých už vyhasnutých vulkánov, je tu totiž ešte jeden stále aktívny, Piton de la Fournaise. Udivuje návštevníkov oblakmi pary a pôsobivými erupciami lávy, ktorá zanecháva na svahoch svoje typické stopy. Ide bezpochyby o najpopulárnejšiu atrakciu na ostrove.
Doprava
Na Réunione sa oproti Mauríciu jazdí vpravo. Po ostrove sa dá pohybovať niekoľkými spôsobmi. Turistom odporúčame prenajať si automobil na celú dobu pobytu, čo veľmi uľahčí výlety po ostrove a hlavne do hôr. Cesty sú kvalitné a orientácia je vďaka dobrému systému značenia jednoduchá. Využiť môžete aj vozidlá taxi, ktoré si možno najať aj na celý deň, počas ktorého spoznáte najväčšie zaujímavosti ostrova, často so slovným sprievodom taxikára. K dispozícii sú aj miestne autobusy, ktorých trasy pokrývajú väčšinu ostrova.
Kuchyňa
Miestna kuchyňa je podobne ako na Mauríciu vďaka multirasovej spoločnosti veľmi pestrá – vyberať môžete medzi kuchyňou kontinentálnou, čínskou, indickou či africkou. Najčastejšie sa stretnete s karí na rôzne spôsoby, čerstvými morskými pochúťkami vrátane mnohých druhov exotických rýb, ale aj s rôzne upravovanou zverinou. Obzvlášť veľký dôraz sa kladie na jemné dochucovanie jedál, v ktorom prevláda hlavne zázvor, paprika a šafran. Úplnou samozrejmosťou je veľké množstvo čerstvého ovocia, ktoré je nielen chutné, ale aj značne osviežujúce. Odporúčame vyskúšať aj niektoré z miestnych vín, rovnako tak aj typický „rhum arrange“ – teda rum s jemnou príchuťou vanilky, anízu, škorice a výťažkom z orchideí.
História
Hoci bol ostrov objavený už arabskými moreplavcami v 10. storočí a neskôr navštívený Portugalcami, Holanďanmi či Britmi, zostal opustený až do prvého príchodu Francúzov v 17. storočí. Tí neboli vtedy schopní kolonizovať oveľa väčší Madagaskar a zamerali sa preto na dostupnejší a menší Réunion. Prví kolonisti priplávali na ostrov roku 1640 na lodi nazvanej „St. Alexis“ a krátko nato, roku 1649, bol ostrov vyhlásený francúzskym územím. Až na krátke obdobie na začiatku 19. storočia, kedy sa ostrova zmocnili Briti, zostal Réunion súčasťou francúzskej administratívy prakticky dodnes, pretože tesne po II. sv. vojne, 14. marca 1946, sa stal francúzskym zámorským departementom.
Čas
Oproti Českej republike je na ostrove Réunion v zime o 3 hodiny viac a v lete o 2 hodiny viac.
Populácia
Na ostrove žije zhruba 816.000 obyvateľov, ktorí sú rovnako ako na Mauríciu rôzneho pôvodu aj náboženského vyznania. Najväčšou etnickou skupinou sú Kreolovia (40%), nasledovaní Európanmi (tzn. Francúzi, ktorí pracujú v miestnej administratíve), Indmi (20%) a menšinou, ktorú tvoria Číňania (3%). V náboženstve jednoznačne prevažuje katolícka viera, ale v každom meste nájdete aj chrámy hinduistov i moslimské mešity.
Ekonomika
Viac ako polovica všetkého tovaru, ktorý je na ostrove potrebný, sa dováža z Francúzska. To naopak od Réunionu odkupuje zhruba 60 % jeho produktov. Základom ekonomiky ostrova je poľnohospodárstvo, založené predovšetkým na produkcii cukrovej trstiny. Prehliadku továrne na jej spracovanie ponúka hneď niekoľko spracovateľov. Réunion je tiež najväčším producentom oleja z pelargónií, ktorý sa používa ako ustaľovač v parfémoch. Olej sa však získava z listov rastlín, nečakajte teda tisíce prekrásnych kvetov ako v Holandsku. Ďalšími produktmi je vanilka, rôzne druhy korenia, fazuľa, cesnak, cibuľa a nekonečné množstvo ovocia (mandarínky, pomaranče, banány, citróny, papaja, mango a ďalšie). Réunion nemá takmer žiadne nerastné zdroje, na ktorých by sa výraznejšie rozvinul priemysel. Neopomenuteľnou súčasťou ekonomiky ostrova je turistika a tiež stále viac sa rozvíjajúci rybolov.
Mena
Menovou jednotkou je Euro, rozdelené na 100 eurocentov. Iné meny (napr. doláre) alebo cestovné šeky je možné bez problémov vymeniť už na letisku alebo vo väčších hoteloch. Banky a bankomaty sú k dispozícii takmer v každom meste. Akceptovaná je väčšina medzinárodných kreditných kariet.
Jazyky
Oficiálnym jazykom je francúzština, ale jednoznačne najrozšírenejšia je réunionská kreolčina, ktorú používajú miestni v bežnej reči. Vo väčšine hotelov sa však dohovoríte aj anglicky, nemusí to však byť pravidlom.
Zdravotné opatrenia
Na Réunione sa nevyskytujú bežné tropické choroby a očkovanie preto nie je potrebné. Najobvyklejšími zdravotnými problémami sú vyvrtnuté členky či pľuzgiere z náročných peších túr. Pre všetky prípady tu sú však veľmi dobre vybavené nemocnice s profesionálnym personálom a to aj na tých menej dostupných miestach.
Oblečenie
Najdôležitejšie sú pohodlné topánky (najlepšie pohorky) a vhodné ponožky, ktoré Vás ochránia pred bolestivými pľuzgiermi. Nezabudnite si pribaliť aj teplé oblečenie, ktoré príde vhod nielen pri túrach do chladných hôr, ale aj po večeroch, ktoré už bývajú predovšetkým v tunajšej zimnej sezóne chladnejšie. V letnej sezóne naopak nezabudnite na pokrývku hlavy a krém s vysokým opaľovacím faktorom. Rovnako by ste mali mať dobrú pláštenku, pretože počasie býva najmä v horách veľmi premenlivé!
Etiketa
Najdôležitejšie je pohodlné oblečenie, ktoré Vás nebude obmedzovať počas Vašich výletov po ostrove a jeho poznávaní. Pri vstupe do náboženských objektov však treba dodržiavať určité zásady, tak ako kdekoľvek inde vo svete (tzn. žiadne bermudy alebo minisukne či odhalené ramená). Pri návšteve mešít a chrámov si treba pred vstupom vyzuť topánky. Niektoré z hotelov vyžadujú v reštauráciách na večere dlhé nohavice pre pánov.
Elektrický prúd
Napätie na ostrove je 220 V, zásuvky sú európskeho typu, dvojkolíkové.
Prepitné
Vo väčšine reštaurácií je sprepitné už zahrnuté v cene a nie je teda povinné. Pokiaľ ale budete chcieť dať najavo výraz svojho uznania, brániť sa určite nikto nebude. Odporúčame zhruba 5% až 10% z výšky útraty. Podobne je možné oceniť aj miestnych taxikárov.
Suveníry
Každé mesto a jemu priľahlý región je známe svojou špecializáciou na určitú remeselnú výrobu. Počas 2. svetovej vojny bol totiž blokovaný prísun zásob na ostrov a jeho obyvatelia si tak museli vyrábať svoje vlastné oblečenie, nábytok či kuchynské potreby a taktiež pestovať svoje potraviny. Vtedajšia ťažká práca je dnes na poli suvenírov cennou dividendou. K dostaniu sú tu vyšívané dečky, prútené a bambusové výrobky, vyrezávané dekoratívne predmety, farebné pokrývky a mnoho ďalších. Kúpite tu aj litografiu, rôzne umelecké diela, reprodukcie alebo aj rytiny od známeho umelca Philippe Turpina. Obľúbené sú aj ozdobné skrinky s mixom rôzneho ovocia, korenia a bylín. Často sa kupuje miestny rum, punč, rôzne likéry a obľúbené sladkosti z cukrovej trstiny. To pravé si nájde určite každý sám podľa svojho vkusu.