Fidži

Aktivity na Fidži

 

 fidzi-novy-web-005.jpg

Ako prežiť svoju vysnenú dovolenku na Fidži

Tropické ostrovy Fidži sú jednou z najlepších destinácií pre cestovateľov, ktorí hľadajú aktívnu dovolenku v južnom Pacifiku. Exotické ostrovy ponúkajú mnoho aktivít.

Prevádzkovanie vodných športov na Fidži je jedným z najlepších spôsobov, ako stráviť svoju aktívnu dovolenku. S viac ako 300 ostrovmi je Fidži jedným z najobľúbenejších a najnavštevovanejších ostrovov v južnom Tichom oceáne. Niektoré z najlepších potápačských lokalít sa nachádzajú práve v južnom Pacifiku na útesoch súostrovia Fiji.

 

 

Šnorchlovanie a potápanie

Jednou z najpopulárnejších aktivít na Fidži je nepochybne potápanie. Dôvodom je bohatý podmorský život. Fidži má mnoho útesov celosvetovo preslávených, ako je Rainbow Reef, Beqa Lagoon a tiež veľkú Astrolabe Reef alebo OF Kadavu. Ale ani pri čírom šnorchlovaní nebudete ochudobnení o bohatosť morského sveta. Koraly a pestrofarebné rybičky Vás svojou krásou uchvátia.

 fidzi-novy-web-008.jpg
 

Viti Levu

Tento ostrov je pokladaný za hlavný v súostroví Fidži a predstavuje komerčné a priemyselné centrum. Povrch ostrova je bohatý na krásne riečne údolia (napr. údolie Sigatoka na juhozápade) a cukrové plantáže na západe a severe. K tomu môžete vidieť autentickú kultúru a život tunajších obyvateľov v mestách a malebných dedinkách. To všetko dotvára jedinečnú atmosféru, ktorú stojí za to si vychutnať.

 

Nadi, Lautoka a západné pobrežie

Mesto Nadi je tretím najväčším mestom na Viti Levu. Tunajšie krásne podnebie Vám dovolí prehliadnuť si napríklad okolité plantáže cukrovej trstiny. A z hľadiska nakupovania suvenírov na trhoch je spolu so Suvou tým najvhodnejším miestom. Aj keď nie každému toto mesto padne do oka, všetci určite ocenia ohromujúcu okolitú prírodu plnú zelene. Na východ od Nadi uvidíte vysočinu Nausori Highlands, ktorej panoráma poteší nejedno oko. Asi 5 kilometrov od Nadi sa nachádza „Záhrada spiaceho obra“ so zbierkou až 40 druhov ázijských orchideí a krásnymi scenériami. Pokiaľ chcete zažiť niečo z miestnej kultúry, tak navštívte hlavný hinduistický chrám Sri Siva Subramaniya na východe mesta. Neďaleko si môžete prehliadnuť tiež zbierku zbraní v Lomolomo alebo zrejme najstaršiu dedinu na ostrove Viseisei. Prístavné a druhé najväčšie mesto Lautoka Vám umožní navštíviť údajne jeden z najväčších cukrovarov na južnej pologuli a Vy tak nahliadnete do cukrového priemyslu, ktorý tu má veľké meno.

V západnej oblasti Viti Levu sa môžete vydať na nespočetné množstvo plavieb po mori a pri tom obdivovať krásu pobrežia alebo vyraziť na ostrov Mamanuca, Denarau a ďalšie okolité ostrovčeky. Môžete tiež využiť služby miestnych potápačských operátorov a vydať sa objavovať podmorský svet Fidži. Vyrazte aj na pláž Natadola Beach – najkrásnejšia pláž ostrova Viti Levu. Pre milovníkov aktívnej turistiky sú k dispozícii výlety do hôr na bicykli aj pešo, zatiaľ čo rafting a jazdy na kajaku sú možné na riekach vo vysočine. Golfové ihriská Denarau Golf and Racquet Club a Nadi Airport Golf Club potešia nejedného golfového nadšenca. Jedinečným zážitkom pre Vás bude aj návšteva Národného parku Koroyanitu National Heritage Park na severozápade ostrova.

 fidzi-novy-web-026.jpg
 

 

Koralové pobrežie a juh

Medzi rezortami a tunajšími obývanými oblasťami nájdete túto južnú pobrežnú oblasť s mangrovmi, plážami, dažďovými pralesmi a s plantážami cukrovej trstiny. Kopce v diaľke dotvárajú autentické prostredie tunajšieho skalnatého koralového pobrežia. Strediskom tejto oblasti je mesto Sigatoka, ktoré je známe pre svoje nádherné mešity a dlhý most cez rieku.

Pokiaľ plánujete cestu do tejto oblasti, tak bude Sigatoga Sand Dunes so svojimi piesočnými dunami určite jednou z prvých zastávok. Táto oblasť s prekrásnym prírodným javom leží v blízkosti obce Kulukulu a piesočné duny Vás jednoznačne ohromia. Ďalším miestom, ktoré by ste nemali vynechať je Tavuni Hill Fort – národná archeologická pamiatka dávnej opevnenej dediny na útese so spektakulárnym výhľadom na rieku. Nikde inde na ostrove nenájdete miesto ako je Kula Eco Park. Ten predstavuje kombináciu ZOO a prírodne-historického múzea a ukáže Vám nedotknutý prírodný svet Fidži. Pokiaľ budete chcieť navštíviť ďalšie miesta s jedinečnou prírodou, tak môže byť Vašou ďalšou zastávkou údolie Sigatoka Valley s významnou riekou Sigatoka. Táto oblasť je známa pre svoje typické poľnohospodárstvo a archeologické, kultúrne a historické miesta. Na západ od Sigatogy môžete zamieriť do kultúrneho centra Ka Levu Cultural Centre určeného k udržovaniu fijijských tradícií ako je tanec, obrady kava, remeselné práce a ďalšie.

Samozrejme môžete využiť aj služby miestnych prevádzkovateľov v podobe potápania na koralovom pobreží, raftingu na rieke, najrôznejších organizovaných výletov, výletov loďou na more a iné ostrovčeky, surfovania, rybárčenia a ďalších. V tejto časti ostrova je pre potešenie golfistov k dispozícii taktiež ihrisko Greens South Pacific.

 fidzi-novy-web-024.jpg
 

 

Suva a okolie

Hlavné a najväčšie mesto Fidži a celého južného Pacifiku je situované na juhovýchodnej časti ostrova Viti Levu. Na preskúmavanie tohto mesta je vhodné mať pri sebe dáždnik, nakoľko je táto oblasť pomerne daždivá. Mesto má nespočet zaujímavých miest a jeho návštevu určite ľutovať nebudete. Jednou z najväčších atraktivít je Fiji Museum, ktoré zachytáva fijijský vývoj archeológie, politiky, kultúry a jazyka a má v zbierke nespočetné množstvo predmetov zo všetkých kútov tunajšieho života. Ďalším bodom prehliadky môžu byť omamujúce záhrady Thorston Gardens s rôznymi variáciami paliem, zázvoru, vodných ľalií a ďalšími miestnymi flórami. Autentickú fijijskú architektúru nájdete v Parlamente Fidži, ktorý Vás svojou atmosférou príjemne prekvapí. Ak si budete chcieť odpočinúť od mestského prostredia, vydajte sa za prírodným dobrodružstvom do lesného parku Colo-i-Suva Forest Park, ktorý sa hemží melodickým vtáctvom a tropickou flórou. Čo sa týka náboženských miest, môžete vyraziť na prehliadku niekoľkých chrámov a katedrál, medzi ktoré patria chrámy Miriamma, Shree Laxmi Narayan, katedrála Svätej trojice, Románsko-katolícka katedrála a napríklad aj zaujímavý cintorín Suvy.

V Suve a jej okolí môžete využiť širokú ponuku aktivít, ktoré zahŕňajú mnohé organizované výlety, rafting, jazdy na kanoe, preskúmanie divočiny a riek, turistiku v prírode, plachtenie na mori, surfovanie, potápanie alebo návštevu National Aquatic Centre s bazénmi.

fidzi-novy-web-027.jpg 
 

 

Kings Road

Na celom severnom pobreží ostrova Viti Levu sa nachádza táto oblasť, ktorá sa vyznačuje predovšetkým krásou nedotknutej vysočiny, malebných dedín a zachovalým životným prostredím. V regióne Nausori narazíte na deltu rieky Rewa s mnohými bývalými opevneniami a zachovalými dedinami. Medzi tie patrí napríklad dedina Nasilai, ktorá je domovom známeho hrnčiara a neďaleko nej sa nachádza Naililili Catholic Mission – zázemie pre predošlých misionárov z Francúzska. Dobrodružnú cestu zažijete z Korovou do Damy, kde uvidíte nedotknutú krajinu s vodopádmi Uru a jednu z najväčších jaskýň na svete Wailotua Snake God Cave. Na úplnom severe narazíte na nádhernú oblasť Rakiraki s pohorím Nakauvadra, ktoré je považované za domov stvoriteľov ostrova. V tejto oblasti nevynechajte návštevu mola Ellington Wharf a cukrovarskej černošskej štvrti Vaileka.

Malý kúsok raja nájdete na ostrovčeku Nananu-i-ra pri severnom pobreží Viti Levu. Jeho rozmanitý povrch je mierne kopcovitý so zátokami s bielym pieskom a mangrovmi a v hustej vegetácii uvidíte pasúci sa dobytok. Na ostrove nie sú žiadne cesty ani dediny, ale aj napriek tomu je vhodný pre množstvo aktivít ako je turistika, rybárčenie, jazdy na kajaku, potápanie, šnorchlovanie a hlavne windsurfing.

 

fidzi-novy-web-025.jpg 

Ostrovy Mamanuca

Ostrovy Mamanuca oplývajú skôr neobyčajnou a prirodzenou krásou, ako významným kultúrnym dedičstvom. Dôkazom toho je fakt, že mnohé z týchto ostrovov „si zahrali“ vo filmoch svetového formátu. Približne 20 ostrovov tejto skupiny sa nachádza západne od pobrežia Viti Levu. Mnohé z týchto ostrovov si turisti vyberajú na jednodenné výlety, aby si mohli užiť krásne pláže s kokosovými palmami. Okolitý oceán má tiež výborné podmienky na šnorchlovanie, potápanie a surfovanie. Na niekoľkých menších ostrovoch (napr. Monuriki) sa nachádzajú nezanedbateľné lesné plochy s miestnym vtáctvom a plazmi. Počasie je na týchto ostrovoch oveľa prívetivejšie ako na väčšine miest na Viti Levu.

 

 

  • Bounty Island (niekedy ako Kadavu) – Lemovaný bielymi plážami, kde môžete vidieť hniezdiť karety pravé. Tento koralový ostrov má tiež vhodné podmienky pre šnorchlovanie.
  • South Sea Island – Malý, rovinatý, piesočný ostrov.
  • Beachcomber Island – Ostrov obklopený bielymi plážami a vhodným prostredím pre jazdy na kajaku, parasailing a na objavovanie podmorského sveta pri šnorchlovaní.
  • Trasure Island – Malý koralový ostrov neďaleko ostrova Beachcomber.
  • Vomo – Tento ostrov klínovitého tvaru stúpa do ohromnej výšky a má krásne pláže s dobrým prostredím na šnorchlovanie a potápanie.
  • Navini – Je obklopený bielymi plážami a pobrežným útesom a vodami vhodnými na rybárčenie.
  • Mana – Rozdelený ostrov s pomerne peknými plážami na západnom a severnom pobreží. Môžete sa tu vydať na najvyšší bod ostrova, aby ste si vychutnali krásny panoramatický pohľad na okolie.
  • Matamanoa – Malinký, ale vysoký ostrovček.
  • Tokoriki – Malý ostrov so vzdialeným útesom a dlhými piesočnými plážami nasmerovanými k západu slnka.
  • Malolo – Najväčší z ostrovov Mamanuca s 2 dedinami, 3 rezortmi a mangrovovými a pobrežnými lesmi. Výlet za panoramatickým výhľadom si môžete spraviť na najvyšší bod ostrova Uluisolo (218m, ktorý bol predtým využívaný ako pevnosť). Potápanie je tu tiež možné.
  • Malololailai – Kľudný a druhý najväčší ostrov v Mamanuca. Nájdete tu okrem rezortov aj reštaurácie, bary a obchodíky. Každý september tu prebieha jachtový závod a tunajšie vody sú vhodné aj na surfovanie.
  • Namotu – Malý a krásny ostrov vhodný k surfovaniu a rybárčeniu.
  • Tavarua – Malý koralový ostrovček na okraji bariérového útesu Malolo s krásnymi bielymi plážami a reštauráciami.
 
 fidzi-novy-web-028.jpg

Súostrovie Yasawa

Yasawa je reťaz dvadsiatich starých ostrovov severozápadne od Viti Levu známych pre svoju krištáľovú lagúnu, sopečnú krajinu, slnečné dni a pre jedny z najimpozantnejších pláží v Pacifiku. Všetko je tu zachovalé a Vy tak budete môcť nazrieť do minulých čias Fidži. Prostredie tohto súostrovia je ideálne pre mnohé aktivity, medzi ktoré je možné zaradiť rôzne výlety loďou, plachtenie, jazdy na kajaku a turistické výlety.

 

 

  • Kuata – Tento ostrov je prvou zastávkou na reťazci ostrovov Yasawa. Je úžasný z hľadiska vulkanického skalnatého povrchu, jaskýň, koralových útesov a ideálneho prostredia na šnorchlovanie.
  • Wayasewa – Sopečný ostrov s peknými plážami a koralovými útesmi. Vysoké trávnaté kopce na juhu tvoria skvelú kulisu pre tradičný tanec meke. Kultúru si tu môžete vychutnať aj pri fijijských obradoch kava.
  • Waya – Ostrov je skvelým miestom pre fotografovanie. Nachádzajú sa tu robustné kopce, krásne pláže, lagúny a čiastočne skalnaté periférie. Waya má dobrú sieť pre turistické výšľapy tropickou vegetáciou a cez kopcovitý stred ostrova. Vyraziť môžete napríklad na vrchol Yalobi, ktorý Vám poskytne výhľad na celé súostrovie Yasawa. Niektoré turistické trasy sú však náročnejšie. Pri odlive je možné prechádzať po plytčine z ostrova Wasayeva na ostrov Waya. Koralové útesy predstavujú skvelú kulisu na šnorchlovanie hneď pri pobreží.
  • Tavewa – Malý ostrov s príjemnou plážou rozkladajúci sa na juhovýchodnom pobreží. Aj cez časté sužovanie pasátmi je tunajšie šnorchlovanie absolútne vynikajúce. Hrebeň ostrova zase poskytuje fotogenický výhľad na okolité ostrovy a západ slnka. Je možné sa vydať na výlet do Blue Lagoon a do jaskýň Sawa-i-Lau. Tunajšie strediská vodných športov poskytujú kvalitné služby, aby ste mohli objavovať podvodný svet v jeho plnej kráse.
  • Nanuya Lailai – Krištáľová a lesknúsa sa Blue Lagoon poteší všetkých plavcov, potápačov, milovníkov šnorchlovania a cestujúcich na výletných lodiach alebo jachtách. Tento ostrov je oddelený od Nanuya Levu úzkym kanálom. Návštevníci sem jazdia obdivovať mierne sa zvažujúce kopce, mangrovy a osídlenie Enadala.
  • Matacawalevu – Vulkanický a kopcovitý ostrov je chránený veľkým zálivom Nasomo Bay. V chránenej zátoke nájdete typické farmy morských rias.
  • Nacula – Kopcovitý ostrov vulkanického pôvodu je tvorený povrchom so skalnatými kopcami a miernymi vrcholmi. Nájdete tu mnoho chodníkov, ktoré nabádajú k preskúmaniu krajiny a dediniek. Skutočným zážitkom je návšteva bohoslužby v jednej z dedín. Nacula ponúka aj jedno z najlepších kúpaní a šnorchlovaní na Fiji, hlavne v zálive Oarsman's Bay.
  • Nanuya Levu – Súkromý ostrov s piesočnými plážami a skalnatými vulkanickými útesmi.
  • Sawa-i-lau – Sawa-i-lau je zvláštny vápencový ostrov vo vulkanickom okolí. Tunajšie kopulovité jaskyne s denným svetlom sú dostupné k prírodnému kúpaniu. So sprievodcom a lampášom môžete dokonca preskúmať podvodné pasáže týchto útvarov. Steny jaskýň nesú zaujímavé neznáme maľby, nápisy a rezby.
  • Yasawa – Najsevernejší ostrov tohto súostrovia.
 

Lomaiviti

Rustikálne a kľudné ostrovy v tejto skupine sa nachádzajú kúsok od východného pobrežia Viti Levu a odovzdávajú návštevníkom nákazlivo pokojné tempo. Zaujímavosťou je, že práve v tejto oblasti sa prvýkrát objavil fidžijský národ. Južne od tunajšieho hlavného mesta Levuka nájdete prekrásne koralové ostrovy s piesočnými plážami a podmienkami vhodnými na šnorchlovanie. Obdivovať môžete aj miestne karety pri kladení vajec alebo skupinu keporkakov brázdiacich vody východného pobrežia medzi májom a septembrom.

Vhodným prostriedkom k objavovaniu Levuky a jej okolia je bicykel (aj keď je sever už dosť kopcovitý). Pre objavovanie podvodného sveta môžete vyraziť šnorchlovať alebo sa potápať, pretože tunajšie raje, žraloky kladivohlavé a perutíny Vás priam nadchnú. Najlepšími miestami na preskúmanie morského sveta v tejto oblasti sú koraly pri Snake Islande, útes Shark Reef v kanále Moturiki a absolútne úchvatný koralový útes vo Waitovu Passage. Môžete taktiež vyraziť na mnoho výletov autami s pohonom 4×4, na rybárske výlety a mnohé ďalšie.

Ovalau

Ovalau je najväčším ostrovom tohto súostrovia a jeho hlavné mesto Levuka je jediným mestom s určitou úrovňou služieb a obchodíkov.

Levuka a okolie – Levuka je pravdepodobne najmalebnejšie mesto na Fidži a jedno z mála miest v južnom Pacifiku, v ktorom je stále k videniu nezanedbateľné množstvo koloniálnych stavieb. Tunajšie more, svieže a zelené hory, kancelárie a obchody v centre a multikultúrne obyvateľstvo vytvára jedinečné prostredie autentického ostrova. Navštíviť tu môžete pamätné Cession Site s dvoma kotvami a rozptýlenými kameňmi, lákavo vyzerajúce Provincial Bure, kde sa zdržiaval aj Princ Charles a rezidenciu guvernéra Nasova House. Južne od Levuky sa nachádza zaujímavá konzerváreň tuniakov, zatiaľ čo severne leží Beach St so vzhľadom z prelomu 19. a 20. storočia. Zaujímavá je aj holubia pošta Pigeon Post, ktorá poskytovala prvé poštové spojenie medzi Levukou a Suvou. Medzi ďalšie miesta, ktoré stoja za prehliadnutie patrí pobočka Muzea Fiji, kostol Sacred Heart z roku 1858, budova v britskom koloniálnom štýle, ktorá bola kedysi radnicou, mnoho romantických koloniálnych domov s názvom 199 Steps of Mission Hill na úbočí kopca, kamenný gotický kostol Navoka Methodist, najstarší fijijský hotel Royal Hotel a mnohé ďalšie. Pre krásne výhľady na Levuku a pre pozorovanie veľrýb je ideálnym miestom rozbombardovaná skala Gun Rock na pobreží.

Lovoni – Dedina, ktorá sa rozkladá v prehistorickom dažďovom pralese vo vyhasnutom vulkáne uprostred Ovalau. Je to srdce fidžijskej pôvodnej kultúry. Výlety do tejto oblasti sú dostupné z Levuky. Sprievodca Vás väčšinou privíta obradom sevusevu a ukáže Vám pohrebisko náčelníka a opevnenie Korolevu hill fortification.

Rukuruku – Pri ceste z Levuky sa budete môcť kochať fantastickými výhľadmi na more. Neďaleko tejto dediny sa nachádza pláž s čiernym pieskom a malý vodopád. V príjemnom dedinskom prostredí Vám možno zaspievajú deti pieseň a so staršími si dáte šálku tradičnej kavy.

Arovudi (Silana) – Tu Vás ohromí pás krásnej okrúhlej pláže. V dedine je mnoho domov prázdnych, ale aj napriek tomu stojí za návštevu kostol Methodist village Church s veľrybím zubom vedľa oltára a kamenná krypta náčelníkov pri pláži.

Ostatné ostrovy Lomaiviti:

  • Yanuca Lailai – Ostrov s kopcom, skalami a krásnou zlatou piesočnou plážou s plytkými vodami. Možnosť šnorchlovania je tu k dispozícii.
  • Moturiki – Kopcovitý a svieži ostrov, kde návštevníci jazdia na tradičnú nedeľnú bohoslužbu v dedine Niubasaga.
  • Caqalai – Pôvabný koralový ostrov je ohraničený krásnymi plážami s bielym pieskom, ktoré sú ohraničené palmami a ďalšími stromami. Pokiaľ budete mať šťastie, zazriete delfíny a mláďatá korytnačiek.
  • Leleuvia – Ďalší koralový ostrov s palmami a zlatavými plážami. Pri odlive môžete vyvádzať v „odlivových bazénikoch“ a na západnej strane ostrova je možné si výborne zašnorchlovať alebo sa potápať.
  • Wakaya – Wakaya je súkromný ostrov s lesmi, útesmi, bielymi piesočnými plážami a archeologickým náleziskom s kamennou rybou pascou. Na niektorých miestach budete môcť vidieť divoké kone, prasce a jelene.
  • Koro – Mnoho dedín je rozosiatych v tropickom lese na tomto ostrove. Cesty cez hornatý povrch poskytujú nádherné výhľady a v zálive Dere Bay si skvelo zaplávate či zašnorchlujete. Vnútrozemie zasa ponúka vodopád a prírodné bazény.
  • Naigani – Hornatý ostrov s bielymi plážami, lagúnami, koralovým útesom a predkoloniálnou pevnosťou na úbočí kopca. Toto miesto je posvätné a miestni sa od neho držia ďalej.
  • Namenalala – Vulkanický ostrov leží na bariérovom útese Namena. Ostrov má pôvabné pláže a je prírodným útočiskom pre námorníkov. Nachádza sa tu stará okrúhla pevnosť.
 

Vanua Levu

Vanua Levu je živý, vzrušujúci a zároveň kľudný a relaxačný ostrov. Cudzinecké koloniálne osídlenie Sasusavu tu nájdete popri tradičných dedinách, panenskej prírode a popri hŕstke kľudných relaxačných kúpeľoch.

Juhovýchod ostrova ponúka prekrásnu krajinu s dažďovými pralesmi, kokosovými plantážami a fantastickým výhľadom na oceán. Oblasť je obľúbená jachtármi a potápačmi. Hlavnou turistickou oblasťou je malé mesto Sasusavu. Okrem rozľahlej zalesnenej krajiny tu budete môcť obdivovať aj plantáže cukrovej trstiny a borovíc. Veľká časť západného pobrežia je prístupná len loďou.

Ostrov má horšiu povesť z hľadiska pláží, ale o to lepšiu z pohľadu šnorchlovania a potápania. Útes Rainbow Reef je totiž jedno z najlepších miest k potápaniu v južnom Pacifiku. Zátoky sú vhodné k jazdám na kajaku a hlboké dažďové pralesy zase k pozorovaniu vtáctva a inej zveri.

Pobrežie Vanua Levu je nepravidelné a členité, poloostrov Tunuloa ohraničuje Natewa Bay – najdlhšia zátoka v Pacifiku. Tá je lemovaná strmými zelenými horami a často navštevovaná delfínmi.

Savusavu

Najrýchlejšie sa meniace mesto na Fidži. Vďaka prisťahovalcom z Európy a Ameriky naberá tunajší rozvoj dynamické obrátky. Elegantné reštaurácie a bary sa nachádzajú na hlavnej ulici a obchody sú dobre zásobované. Mesto je vyzdobené kvetinami, tradičnými maľovanými vzormi a vysokými stromami pre tienistý úkryt. V miestom prístave budete môcť obdivovať aj nespočet lodí.

V Savusavu sa nachádza bývalý mlyn a v súčasnosti prístavisko Copra Sheld Marina, ktoré funguje prevažne pre turistov a zahraničných klientov. Tu si môžete zarezervovať let alebo loď s mnohými službami. Podobne je tomu aj v prístavisku Waitui Marina. V zálive Savusavu Bay Vás ohromí bublajúca vulkanická aktivita so scenériou pary z horúcich prameňov, ktoré sú na kúpanie až príliš vrelé. Snom pre potápačov je záliv Savusavu Bay a tiež pobrežie smerom k Taveuni. Pri šnorchlovaní budete môcť pozorovať neobyčajný život jemných koralov a farebných rýb. Využiť budete môcť aj organizované výlety s návštevami malebných dedín, s výšľapmi do krásnej prírody, jazdou na bicykloch, s rybárčením, jazdami na kajaku a s ďalšími aktivitami.

Severne od Savusavu

Rezervácia dažďového pralesa Waisali – Táto rezervácia leží v horách severne od Savusavu. Tunajšia zeleň je rovnako úchvatná ako krásny miestny vodopád.

Nukubolu – Zvyšky starobylej dediny Nukubolu sa nachádzajú na brehu zátoky v prostredí úrodného kráteru s horúcimi prameňmi neďaleko. Je tu mnoho zachovalých stavieb, terás a termálnych bazénikov. Ideálnym pre dopravu je vozidlo s pohonom 4×4.

 

Poloostrov Tunuloa

Tento poloostrov tvorí juhovýchodnú časť Vanua Levu. Svieže a scénické prostredie je ideálne na preskúmanie vo vozidle s pohonom 4×4. V spojení s pozorovaním vtáctva a turistikou budete mať jedinečný zážitok. Uvidíte plantáže kopry, staré usadlosti, prívetivých miestnych obyvateľov a lesy plné zelene. Po prejdení zálivu Buca Bay narazíte na malú prírodnú rezerváciu a domov vzácneho vtáka muchálka horského. Pri dedine Dakuniba sa nachádzajú tzv. petroglyfy, čo sú piktogramy a rôzne vyobrazenia na veľkých balvanoch.

Pobrežné ostrovy

  • Kioa – Žije tu len 600 obyvateľov vo farebnej a skvelo udržovanej dedine. Už z mora budete môcť vidieť nápis „Talofa“, ktorý znamená niečo ako „ahoj“. Tunajší polynézski obyvatelia sú veľmi tradične založení, takže o Váš kultúrny zážitok bude postarané. Na potápanie a šnorchlovanie je tu miesto s názvom Farm, na ktorom sú fantastické koraly.
  • Rabi – Ostrov s obyvateľmi, ktorí sa sem presťahovali po spustošení ich pôvodného ostrova vojnou.

 

Labasa

Labasa je mesto cukru so všadeprítomnou vôňou melasy. Je to tiež indické mesto. Obchody so suvenírmi tu predávajú bižutériu, náramky a sárí. Nájdete tu mešity a sikhské a hinduistické chrámy. Je to najväčšie mesto ostrova Vanua Levu. Úrodné pobrežie a mangrovové mokrade spravili z tejto oblasti miesto cukrovarského priemyslu. Okolité prostredie je vhodné na objavovanie vo vozidle s pohonom 4×4. Južne od mesta sa nachádza posvätné obradné miesto Wasavula s mnohými monolitovými kameňmi a dedinským cintorínom. Zaujať Vás môžu aj horúce pramene Waiqele.

 

Okolie Labasy

Ideálne prostredie na cestovanie a výlety vozidlom s pohonom 4×4. Dobrodružnú cestu môžete začať pri fascinujúcej „rastúcej“ skale Cobra Rock v chráme Naag Mandir, ktorú ľudia uctievajú, aby ich ochránila. Na Korovatu Beach uvidíte kravy leňošiace na pláži a pokiaľ chcete zažiť veľkolepú cestu, vydajte sa na „Plávajúci ostrov", kde budete prechádzať drsnou scenériou a trstinovými plantážami. Navštíviť budete môcť taktiež súkromný ostrov Nukubati lemovaný mangrovovým porastom.

Nabouwalu a okolie

Nabouwalu je malé osídlenie na juhozápade ostrova. Na severozápade sa nachádza ostrovček Yadua Tabu a na ňom žije posledná značná populácia leguána fidžijského. Práve tu bola založená prvá prírodná rezervácia na Fidži.

Wainunu Bay

Toto miesto je z hľadiska turizmu takmer zabudnuté a len pár turistov ho navštívilo. Je zložité sa sem dostať, a tak sú tunajšie pralesy s vodopádmi značne nedotknuté. Preteká tadiaľto rieka Wainunu a v dnešnej dobe tu nájdete pozostatky bývalých plantáži a miestnych farmárov pestujúcich a predávajúcich drevo a kavu.

 

Taveuni

Ostrov Taveuni je obrovskou a sviežou záhradou s tropickými kvetinami na povrchu a koralovými útesmi pod vodou. Na cestu sem je vhodné si pribaliť dáždnik. Sopečný pôvod je zrejmý pri pohľade na pláže s čiernym pieskom. Avšak napríklad na plážach v Lavene a Matei nájdete aj pláž s bielym pieskom a s podmienkami vhodnými na kúpanie a šnorchlovanie. Neďaleké ostrovy Laucala, Matagi a Qamea majú tiež nádherné pláže. Na východnej strane ostrova nájdete krásne vodopády, zatiaľ čo na južnom pobreží budete môcť obdivovať jaskyne.

Na ostrove môžete využiť širokú ponuku aktivít od potápania a šnorchlovania so žralokmi, korytnačkami a možno aj veľrybami medzi koralovými útesmi ako je Rainbow Reef alebo Vuna Reef cez turistiku na pobreží, pri vodopáde Tavoro v NP Bouma a v pralesoch, až po pozorovanie divokej prírody a vtákov na Des Voeux Peak alebo v daždivom pralese Vidawa. Skvelé dobrodružstvo prežijete aj pri rybárčení alebo pri hraní golfu v Taveuni Estate.

Waiyevo, Somosomo a okolie

Somosomo je najväčšou dedinou na Taveuni s Great Council of Chiefs´meeting hall, čo je sídlo pre vedenie z celého Fidži. Dedina prechádza priamo k ďalšej dedine Naqara s veľkým nákupným priestorom. Nezabudnite navštíviť aj sídlo katolíckych misií, ktoré poskytuje úchvatný výhľad na prieliv Somosomo. Len pre statočných je prírodná vodná šmykľavka Waitavala. 823 metrov n.m. sa nachádza staré vulkanické jazero Tagimaucia s veľkým množstvom vegetácie na hladine a s vzácnou miestnou rastlinnou tagimaucia na brehoch. Fantastické výhľady na okolie si môžete užiť z vrcholku hory Des Voeux Peak (1195 metrov n.m.), kam tiež môžete vyraziť na dobrodružné túry neobyčajnou prírodou.

 

Južné Taveuni

Navštívte Južný mys s dramatickým vodným gejzírom, ktorý je vytváraný vulkanickou činnosťou. Keď voda vytryskne, vytvorí sa nádherná dúha na oblohe. Najlepší čas na návštevu je v období odlivu.

 

Matei

Matei je rezidenčná oblasť na severe Taveuni s výbornými stravovacími možnosťami, potápačskými obchodmi a s pár pomerne peknými plážami. Neďaleko je tiež možné šnorchlovanie.

 

Východné Taveuni

Ekoturistika je základným rysom tejto nádhernej prírodnej časti Taveuni. Významné je územie Národného parku Bouma, ktoré zahŕňa pobrežnú oblasť a daždivé pralesy. V parku nájdete tri vodopády Tavoro v blízkosti prírodných bazénov na kúpanie, ktoré sú dostupné po turistických cestičkách, aby Vám pripravili ten pravý prírodný zážitok. Pokiaľ ste horliví turisti, vydajte sa so sprievodcom na celodennú túru do dažďového pralesa Vidawa, kde uvidíte krásnu prírodu v podobe miestneho vtáctva, zelene a vodopádov. Skvelým miestom na šnorchlovanie a odpočinok na pláži je vodný park Waitabu. Tu môžete využiť služby sprievodcu a zažiť dobrodružstvo v podobe šnorchlovania, raftingu a ďalších aktivít. Ešte než oblasť opustíte, môžete sa vydať na prechádzku do Lavena Coastal Walk s okrajovými lesmi, bielymi aj čiernymi plážami, kľudnými dedinami a s tryskajúcim vodopádom. Toto miesto je vhodné tiež na šnorchlovanie a jazdu na kajaku. Miestne cestičky sú starostlivo udržované a značené.

 

Pobrežné ostrovy

Qamea, Laucala a Matagi sú ostrovy s malebnými plážami s bielym pieskom. Všeobecne sú tieto ostrovy navštevované hosťami rezortov, potápačmi smerujúcimi k atolu Motualevu a občas sa tu zastaví výletná loď.

Súostrovie Kadavu

Asi 100 kilometrov južne od Viti Levu sa nachádza skupina nespútaných a kopcovitých ostrovov s veľkým množstvom zelene uprostred pustého mora. Autentickú atmosféru zachováva miestne poľnohospodárstvo a absencia ciest na ostrovoch. Prevažuje tu taký turizmus, ktorý sa snaží zachovať tunajšie prostredie aj jedinečnú kultúru. Hlavným lákadlom je veľkolepý útes Astrolabe Reef s koralmi, žraloky a s ďalšími morskými živočíchmi. Morské dno ponúka návštevníkom podmienky pre jedno z najlepších potápaní v Pacifiku. Do vnútrozemia sa môžete zase vydať na preskúmanie sviežich tropických pralesov, ktoré sú hlavne na východe domovom mnohých druhov vtákov vrátane slávneho papagája loriho mošusového. Každá dedina má rybárske zázemie a s rezortmi je možné dohodnúť potápanie, šnorchlovanie, jazdy na kajaku a surfovanie (napríklad pri myse Washington alebo Vesi Passage).

Súostrovie Lau a Moala

Tieto dve súostrovia sú rozptýlené v juhovýchodnom rohu súostrovia Fidži. Ostrovy v skupine Lau sú opustené a veľmi riedko osídlené atoly ohraničené morskými útesmi, ktoré sa nachádzajú medzi morom a osamotenými zátokami, plážami a kopcovitým vnútrozemím ostrovov. Tieto ostrovy oslovujú predovšetkým vytrvalých a odhodlaných cestovateľov. Hoci sa súostrovie Moala nachádza bližšie k hlavným ostrovom Fidži, je ešte viac mimo dosah turistov ako Lua.

V neprebádanom prostredí je možné sa potápať, šnorchlovať a vydať sa na cestu kajakom do zálivu Bay of Islands na Vanua Balavu. Potápanie v Wailagi Lala je určené len pre skúsených potápačov. Pri absencii potápačských spoločností je šnorchlovanie najlepším spôsobom, ako prebádať tunajší podmorský svet (je vhodné si priviesť vlastné vybavenie na šnorchlovanie). Na Vanua Balavu sa môžete vydať na túru na vápencové kopce Vale Ni Bose alebo do autentických dedín Lomaloma a Sawana. Lakeba je najdôležitejší ostrov južného Lau s lagúnou a bariérovým útesom. Tunajšie pláže sú vhodné k plávaniu a šnorchlovaniu. Tento ostrov taktiež skrýva staré opevnenie a krásne jaskyne, medzi ktoré patrí napríklad vápencová Oso Nabukete. Moala oplýva vulkanickým nádychom a aj cez nulovú turistickú infraštruktúru tu môžete vyraziť obdivovať napríklad kráterové jazierka.

Rotuma

Rotuma je izolovaný sopečný ostrov na severozápade súostrovia Fidži. Etnická, kultúrna a jazyková odlišnosť od Fidži a polynézsky pôvod miestnych obyvateľov je pre návštevníkov atraktívna a práve miestni obyvatelia turistov vrelo vítajú. Tento ostrov je rozdelený na veľkú ostrovnú časť a na pevninskú šiju Motusa. Sopečné krátery tu stúpajú do výšky 250 metrov n.m. a menšie pobrežné ostrovy Uea, Hatana a Hofliua sú dôležitým hniezdiskom pre vtáky. Uea je skalnatý ostrov podobne ako Hofliua, ktorý je známy pre svoje neobvyklé skalné útvary. Najlepšie obdobie pre návštevu je medzi júlom a septembrom, kedy budete môcť navyše navštíviť festival Fara.

Rotuma ponúka excelentné podmienky pre turistiku a veľkolepé výhľady z Solroroa Bluff a z Mt Suelhof (256 metrov n.m.). Zaujímavý je aj 25 metrový vulkanický prieduch Mamfiri. Na mnohých miestach tohto ostrova narazíte na archeologické nálezisko, a pokiaľ budete mať šťastie, tak tiež na Rotumanskú jaštericu a kystráčky. Ak ste milovníkom pláží, tak aj tu si prídete na svoje napríklad v Oinafa, losa a Vai´oa. Tunajšie podmienky sú vhodné aj k surfovaniu.

 

 

Najlepšie lokality k potápaniu na Fidži

Pokiaľ sa povie Fidži, každý si predstaví biele piesočné pláže lemované kokosovými palmami, romantické prechádzky pri svite mesiaca a žiariace úsmevy miestnych obyvateľov, len sa pripojiť k ich tancom a spevom okolo ohňa.

Ale Fidži je známe aj vďaka svojmu bohatému podmorskému svetu. Dnes sú ostrovy už veľmi dobre zavedené ako skvelá destinácia pre potápačov s potápačskými lokalitami ako Somosomo Strait, Taveuni, Kadavu a Bligh Water.

 

Lokalita Taveuni, Rainbow Reef a Somosomo Strait

Ostrov Taveuni sa nazýva „záhradný ostrov“, pretože disponuje bohatou flórou na pevnine a rovnako tak je pozoruhodný a pestrofarebný život pod jeho hladinou. Somosomo Strait alebo úžina je vodný úsek medzi ostrovom Tauveni a Vanua Levu. Vďaka úžine získalo Fidži svoju prezývku „hlavné mesto sveta medzi mäkkými koralmi“. Rainbow Reef bol zapísaný do „Top 10 potápačských lokalít na svete“ potápačmi amerického časopisu. Morské prúdy sú v Taveuni veľmi premenné. Môžete očakávať, že na svojej ceste hlbinami sa stretnete s barakudami, žralokmi či mantami.

Lokalita Kadavu – najlepšie tvrdé koraly na Fidži

Veľký Astrolabe Reef je stále klenot v lokalite Kadavu a tento útes je dobre známym medzi potápačmi po celom svete. Útes meria asi 100 kilometrov, čo je štvrtý najväčší bariérový útes na svete. Ten sa tiahne od južnej strany ostrova neďaleko Vunisea a vedie pozdĺž južného pobrežia pred Ono Island a končí na východnom pobreží hlavného ostrova. Útes sa môže pochváliť celou radou úžasných tvrdých koralov. Potápačské lokality tu majú niekoľko ciest, to je dôvodom, prečo je Kadavu skvelé miesto na niekoľko dní potápania. Väčšina ponorov v okolí Kadavu je ľahko prístupná krátkou jazdou loďou. Pobrežie Kadavu je tiež idylické prostredie pre plavbu na kajaku, plávanie alebo šnorchlovanie.

Lokalita Blight Water

Lokalita pomenovaná podľa slávneho námorného kapitána sa nachádza spoločne s Koro Sea približne uprostred Fidži. Dochádza tu k veľkému pohybu vody, obzvlášť v oblasti kanálu, čo znamená neuveriteľne bohaté vody na živiny. To všetko znamená, že je tu veľa potravy pre menšie organizmy, ktorých obrovské množstvo sa stáva potravou väčších organizmov a vy sa tak môžete stať svedkom mimoriadnej súhry ekosystémov. Vzhľadom k prúdom, nie všetky miesta v Bligh Water a Koro Sea sú vhodné pre začiatočníkov.

Lokality Viti Levu, Coral Coast a Pacific Harbour

Viti Levu je hlavný ostrov Fidži. Je teda veľmi pravdepodobné, že tento ostrov navštívite. Ostrov sa môže pochváliť niektorými vynikajúcimi rezortmi a celkom dobrým potápaním, hlavne na juhu ostrova, kde sa nachádzajú lokality Coral Coast a Beqa Lagoon. Potápanie vo Viti Levu sa vyznačuje tvrdými koralmi. Nezabudnuteľným zážitkom je kŕmenie žralokov v oblasti Shark Reef, kde máte veľmi reálnu šancu stretnúť sa so žralokom belavým alebo žralokom tigrovaným. Mäkké koraly v Beqa Lagoon ležia len kúsok od južného pobrežia a sú jednou z najznámejších destinacií pre potápanie na Fidži.

Sezóna pre potápanie je na Fidži prakticky celý rok. Od novembra do apríla je väčšia pravdepodobnosť zrážok, teplota vody však môže dosiahnuť až tropických teplôt. Najlepšia viditeľnosť je v zimných mesiacoch na Fidži a to od augusta do októbra, kedy sa teplota pohybuje okolo 24 ° C.

Destinácie sme precestovali. Poskytneme Vám osobné rady.