Maurícius
Rybolov Blue Marlin
Ostrov Mauritius ako ideálna destinácia na športový rybolov mečúňa Blue Marlin
Ostrov Mauritius má mnoho krás vo vnútrozemí ako vodopády, vulkanickú vyvrelinu, krokodíliu a korytnačiu farmu, múzeum známok, botanickú záhradu Pamplemousses a ponúka aj možnosti shoppingu. Počas cesty na Maurícius som býval na juhozápadnom pobreží, ktoré je vyhlásené ako najlepšie miesto pre športový rybolov mečúňa blue marlin.
Hotel Paradis 5***** ponúka zadarmo výborné športové vyžitie na 6 tenisových kurtoch, vo fitness aj na vodných lyžiach. Za poplatok je možné hrať golf priamo pri pláži na 18 jamkovom ihrisku alebo sa potápať. Mňa ale lákal adrenalínový šport, rybolov. Koniec marca je navyše záverom rybárskej sezóny na vyhláseného modrého marlina, Blue Marlin. Pri kúpaní na nádhernej pláži pred hotelom Paradis som si každé popoludnie všimol niekoľko rybárskych lodí, ktoré sa vracali z oceánu.
Začiatok môjho rybárskeho dobrodružstva
Iba 3 dni pred návratom zo skvelej dovolenky ma v neskorom popoludní na lehátku na pláži vyrušil hawker - plážový predavač s ponukou rybolovu. Vraj má voľnú loď so skúsenou 2 člennou posádkou práve na zajtra. Ponúkol mi last minute cenu 500 EUR za poldenný nájom lode. Ukázal mi fotoalbum lode a úlovkov a sľúbil všetky nealko nápoje na palube zadarmo. Ponuka zabrala a tak sme sa začali dohovárať na detailoch. Zraz vraj bude o 6:30 pri hotelovom móle a poldenný program bude trvať do 12 až 13 hodiny. Predpoveď počasia na druhý deň znela: zamračené v dopoludňajších hodinách, takže na pláži by to bolo nič moc. Vo finálovom rokovaní som vysvetlil, že mi stačí nájom do 11 hodín. Nakoniec sme sa dohodli na cene 350 EUR vrátane nealko nápojov. Ako Čech som si požiadal o klasický extra bonus, o miestne pivo, ktoré sa volá Blue Marlin.
Priateľka prijala ponuku s tým, že na rybárskej lodi ešte nikdy nebola a bude sa na hornej palube opaľovať. Trochu nás mrzelo, že sme večer museli skrátiť zábavu kvôli skorému vstávaniu, ale už sme sa tešili na budúci deň. Hotel nám prisľúbil nachystať za malý poplatok košík s bagetou s tuniakom a čerstvý ananás.
Adrenalínový rybolov blue marlinov
O 6:30 pri móle čakala súkromná loď, trochu staršia ako tie značkové hotelové, a kapitán so skipperom, ktorí hovorili výborne kreolsky, dobre francúzsky, ale anglicky iba rukami. Vyrážame! Najlepšie miesta na rybolov, blue marlina, barracud aj tuniakov, sú na západnom pobreží ostrova Maurícius. Slnko vychádzajúce nad obzor za ostrovom mi poskytlo prvé možnosti na krásne fotky. Spiaci hotel Paradis s mystickou horou Le Morne a za tým prvé ranné lúče slnka. Koralové more s reefom asi 500 metrov od brehu, ktorý zastavoval nárazy vĺn z otvoreného mora. Skipper a nahodené udice. Šedivé mračná nad nami. Prvá hodina bola neskutočne fotogenická, takže mi ani nevadilo, že zatiaľ nezabrala žiadna ryba. Keď som odložil kameru, tak mi kapitán vysvetlil, že nasledujeme vtáky. Kde sú čajky, budú aj malé ryby a je tu pravdepodobnosť aj väčších rýb. Kapitán ďalekohľadom hľadal vtáky a loď jazdila po mori všetkými smermi.
Ďalšia hodina, kedy nič nezabralo. To už teda prišla chuť na pivo. Blue Marlin. Neviem prehrávať, tak snáď zaženie depresiu, že nič nechytím. Marlin sa zrejme chytá na pivo! Presne v okamihu, keď som dopil fľašu, to nastalo. Na najväčšej zo 6 údíc sa roztočil navijak, kde návnadu tvorila umelá rybička. Skipper začal dávať dole ostatné udice, aby sa náhodou nezamotali dohromady a kapitán ma začal obliekať do vesty. Adrenalín začal.
Udicu mi prikurtovali k veste. Všetko v šialenom tempe, pri ktorom obaja Mauricijci strašne kričali. Ryba zmizla kdesi v hĺbke a začala obrovskou rýchlosťou odmotávať vlasec. Kapitán nasadil spätný chod, skipper polieval vodou navijak. Potom nastalo moje pomalé priťahovanie, na ktoré ryba reagovala rýchlym odmotávaním vlasca.
Ako hobby behám polmaratóny, čo sú 2 hodiny tvrdého športu bez zastávky. Ryba ale mala veľmi rýchly štart a získavala náskok. Po 40 minútach ma musel skipper vystriedať. Necítil som chrbát, pravú ruku ani prsty. Avšak adrenalín pomohol a po 20 minútach som šiel do vesty zase ja. Zhruba tak po ďalšej hodine sme začali mať tušenie, že tá rybička, s ktorou bojujeme, môže byť blue marlin. Súčasne jej odpor začal oslabovať, ale stále mala ešte veľa síl. Presne po hodine a 45 minútach, keď zostávalo vymotané okolo 150 metrov vlasca, ryba začala skákať nad hladinu. Posádka začala kričať radosťou. Áno, Blue Marlin bol potvrdený. Tými skokmi sa ale sám veľmi oslabil a naopak mi dodal silu a vôľu k víťazstvu.
Trvalo to ďalších 40 minút tvrdej práce. Otupelého, skoro umierajúceho modrého marlina som pri boku lode uvidel až po 2 hodinách a 30 minútach boja. Nádherného, temne modrého Blue Marlina. Skipper ju drevenou násadou pre istotu niekoľkokrát udrel do hlavy. Ale objavil sa problém, ako dostať rybu na loď, dvierka na palubu sa zdali príliš malé. Nakoniec sme ju v trojici úplne natesno pretiahli na loď, ale teraz pre zmenu nastal problém s jej dĺžkou. Až po chvíli sme vyriešili aj tento posledný problém a dvierka sme zavreli a otvorili pivo Blue Marlin na oslavu.
Víťazstvo a triumfálny úlovok Blue Marlina
Hoci sme boli 20 km od pobrežia, tak na mori bol signál mobilného telefónu a kapitán kreolsky obvolal snáď celý ostrov, nech nás privítajú na móle. Cesta späť k brehu trvala viac ako hodinu. Pred príchodom skipper vytiahol malú červenú vlajočku. V prístave sa zhromaždil dav ľudí, minimálne polovica zo všetkých hotelových hostí. Personál vzal vozík a 5 chlapov naložilo blue marlina a viezlo ho k háku, kde ho zvážili. Nasledovalo fotenie najprv moje a potom sa u marlina vyfotili desiatky hotelových hostí.
Výsledok, Blue Marlin 460 libier, 205 kg, ulovený 25.03. 2006 Liborom Ševčíkom pri hoteli Paradis na ostrove Maurícius pri jeho prvom hlbokomorskom rybolove v živote.
Marlin bol jediná ryba na palube našej lode. Úlovky ďalších lodí boli len malé ryby a všetci nám našu korisť závideli. Posádka si povedala o bakšiš za svoju šikovnosť. Dohodli sme sa, že mi za 3 hodiny prinesú steak. Nakoniec mal snáď 2 kg a hotelová reštaurácia s potešením urobila najlepšiu večeru. Druhý deň mi preparátor priniesol trofej, nos Blue Marlina v dĺžke 70 cm na luxusnom drevenom podklade.
Loď Viking, s ktorou som mal tú česť spolupracovať, uloví za sezónu od decembra do marca v priemere iba 2 až 3 blue marliny! Na Mauríciu sa ich ročne chytí okolo 300, väčšinou oveľa menších ako ten môj. Rekordný blue marlin vážil okolo 400 kg. Chytať modrého marlina jazdia aj turisti maniaci, ktorí si najmú loď na 14 dní a vyrážajú každý deň. Väčšina z nich neuspeje a chytí iba baracudy či tuniaky.
Marlin World Cup
Záverom výzva pre všetkých, ktorých môj príbeh zaujal. Každoročne sa na Mauríciu koná Marlin World Cup, medzinárodné majstrovstvá sveta v rybolove, vysiela sa na Eurošporte. Súťaží okolo 20 posádok od 2 do 5 účastníkov. Akcia trvá týždeň, na more sa jazdí vždy každý druhý deň. Lode sa každý deň žrebujú. Vzhľadom na športové zameranie súťaže sa ryby dokumentujú a väčšinou púšťajú. Víťaz sa určí podľa bodovej hodnoty ulovenej ryby a jej odhadnutej hmotnosti alebo veľkosti.