dnes 21.11. od 08:00 do 15:00
Polynézia
Aktivity v Polynézii
dnes 21.11. od 08:00 do 15:00
Najlepší spôsob na preskúmanie ostrova sú prechádzky prírodou vedené sprievodcom. Môžete si však tiež požičať bicykel, motorový čln, outrigger kanoe alebo prenajať súkromnú helikoptéru.
Cesty na sever ostrova vás zavedú až na kopec Farepiti Point, pri hlbokej zátoke Faanui. Prejdete okolo bývalej US námornej základne z roku 1942 a uvidíte prstenec ostrovčeka obklopujúci letisko Bora Bora, postaveného americkými vojakmi. V najjužnejšej časti ostrova Matira Point sa nachádza krásna lagúna, ktorá je však tiež hojne navštevovaná turistami. Ak navštívite majestátnu zátoku Povai, naskytne sa vám prekrásny výhľad na vrchol Otemanu. Od ostrovčeka Toopua motu potom zase uvidíte tmavú siluetu legendárnych ozvenových skál Hiro´s bells. Táto časť západného pobrežia okolo Vaitape je najrušnejšou a najviac osídlenou oblasťou, s najviac hotelmi, športovými a relaxačnými aktivitami.
Potápanie
Najvhodnejšie obdobie na potápanie
Potápanie v Polynézii je možné praktizovať po celý rok. Voda má príjemnú teplotu, ktorá sa pohybuje v rozmedzí od 26 do 29 ° C a viditeľnosť je až do 40 metrov. Poznávanie miestneho podmorského sveta je obrovský zážitok pre každého potápača od januára do decembra.
Najvhodnejšie miesta na potápanie
Na Tahiti a okolitých ostrovoch je nespočetné množstvo úžasných miest pre potápanie. Špičkové a kvalitne vybavené potápačské centrá môžete nájsť na viac ako 12 ostrovoch, takmer na všetkých súostroviach, dokonca aj na súostroví Tuamotu. Na všetkých ostrovoch sa dá objavovať krása v lagúnach (priezračná a teplá voda, húfy farebných rýb) alebo na morskom dne plnom rôznofarebných koralov i predátorov.
Čo môžete pod hladinou vidieť
Po celý rok môžete natrafiť na veľké množstvo zaujímavých živočíchov, napríklad korytnačky, žraloky, raje, barakudy, úhory, delfíny, tuniaky, kajmanky a nespočetné množstvo mušlí a lastúr. Veľkým lákadlom sú aj podmorské vraky, jaskyne alebo koralové steny. Niektoré živočíšne druhy možno vidieť iba v určitých oblastiach.
Od novembra do apríla sú na súostroví Tuamotu k videniu žraloky kladivohlavé, od mája do novembra raje a od júla do októbra veľryby Megaptery.
V Polynézii sa vyskytuje viacero druhov žralokov, avšak žraloky v tejto oblasti nie sú agresívne ako v iných častiach sveta, takže potápači sa môžu v pokoji potápať a pozorovať tieto nádherné a zaujímavé živočíchy. V rámci zachovania a ochrany podmorského života nie je vhodné dotýkať sa koralov, lastúr, premiestňovať ich či vynášať ich na pevninu.
Potápačské centrá ponúkajú širokú paletu ponorov, samozrejmosťou je zapožičanie potápačskej výstroje. Väčšina týchto centier je súčasťou hotelov a pre klientov organizujú väčšinou dva až štyri ponory denne. Inštruktori ovládajú francúzštinu a angličtinu, niektorí aj taliančinu, španielčinu alebo japončinu. Cena ponoru zahŕňa sprievodcu, transfer loďkou a zapožičanie potápačského vybavenia. Možno požičať aj počítač.
Povolená hmotnosť batožiny v rámci vnútroštátnych letov je 25 kg na osobu a platí pre cestujúcich s leteckou spoločnosťou Air Tahiti. Pri tejto špeciálnej ponuke musia klienti po prílete na letisko pri check-ine predložiť medzinárodný potápačský preukaz a tiež letenku.
Väčšina ponorov na Tahiti a okolitých ostrovoch je klasifikovaná ako Open Water alebo Advance Open Water, to znamená, že ponory sa konajú v hĺbke 5-25 metrov. Pre skúsených potápačov je samozrejme možnosť potápania vo väčších hĺbkach, prípadne v jaskyniach, koralových tuneloch a pod.
Potápanie v Polynézii je veľmi bezpečné vďaka príjemným teplotám vody, vysokej viditeľnosti, slabému prúdu a veľmi kvalitným miestnym inštruktorom. Na hlavnom ostrove Tahiti sa nachádza priamo v nemocnici dekompresná komora. Klienti musia mať so sebou potápačský preukaz, prípadne kópiu o absolvovaní skúšok (CMAS Level 1 alebo PADI Open Water), v ostatných prípadoch je možné absolvovať kurz priamo na mieste počas dovolenky. Pre všetkých záujemcov o potápanie odporúčame poistenie vrátane poistky vzťahujúcej sa na tento šport.
Deti od 8 rokov si môžu vyskúšať potápanie s inštruktorom. Väčšina potápačských centier má k dispozícii špeciálnu výstroj pre deti. Rodič sa nemusí zúčastniť výcviku ani samotných ponorov.
Kŕmenie žralokov a rají
Hoci môže znieť nápad na kŕmenie žralokov hrozivo, je to jeden z najobľúbenejších zážitkov v južnom Pacifiku. Počas návštevy mora na vás v plytkej vode čakajú ladné raje, ktoré budú neustále krúžiť okolo vašich nôh a skupinky prívetivých žralokov sa nechajú nakŕmiť priamo z rúk vášho sprievodcu.