dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Sardínia
Sardínia
dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Sardínia, jedinečný ostrov ležiaci v Stredozemnom mori, láka svojou exotickou krásou a bohatou históriou každý rok tisíce turistov z celého sveta. Svoje prírodné scenérie, krištáľovo čisté pláže a malebné mestá ponúkajú nezabudnuteľné zážitky pre každého návštevníka. S viac ako 1800 kilometrami pobrežia ponúka Sardínia nekonečné možnosti pre milovníkov slnka a pláže. História Sardínie siaha až do doby kamennej a ostrov je bohatý na archeologické pamiatky, ako sú Nuraghi - staroveké veže z kameňa. Sardínia nie je známa iba svojou prírodnou krásou, ale aj svojou kuchyňou. Tradičná sardínska kuchyňa je bohatá na čerstvé morské plody, olivový olej, syry, bylinky a domáce cestoviny. To všetko prispieva k unikátnemu gastronomickému zážitku, ktorý si návštevníci môžu na tomto ostrove užiť do sýtosti. Pre milovníkov dobrodružstva ponúka Sardínia mnoho možností pre outdoorové aktivity, ako je potápanie, horolezectvo a trekking. Sardínia je fascinujúcou destináciou spájajúcou históriu, kultúru, prírodu a dobrodružstvo.
O Sardínii
Ostrov Sardínia, taliansky Sardegna a sardsky Sardigna, je autonómnym regiónom Talianskej republiky, ktorý má špeciálny štatút, ktorý bol Sardínii udelený Ústavou z roku 1948 a zaručuje jej široké pole politickej a administratívnej samostatnosti. Názov "Sardegna" má pôvod v pomenovaní ich odvekých obyvateľov Sardov, ale v antike dali Gréci ostrovu meno Hyknusa alebo Icnussa, zatiaľ čo Latíni ho nazývali Sandalion. To preto, že tvar Sardínie im pripomínal ľudskú šľapaj. Vlajku Sardov spoznáte podľa štyroch čiernych hláv Maurov v bielych poliach oddelených červeným krížom.
So svojou rozlohou 24.090 km2 je druhým najväčším ostrovom nielen Talianska, ale aj celého Stredozemného mora, a radí sa tak za Sicíliu, ktorá je o 1.620 km2 väčšia. Je vzdialená takmer rovnako ako od talianskej pevniny, od ktorej ju delí 180 km široký pás Tyrhénskeho mora, tak od afrického Tuniska, ležiaceho 210 km za prielivom Canale di Sardegna. Najbližšie má však Sardínia k Francúzsku, pretože Bonifacio, najjužnejšie mesto francúzskeho ostrova Korzika, sa nachádza iba 15 km od sardských brehov. Sardínia má pretiahnutý tvar, je 267 km dlhá a 120 km široká.
Obyvateľstvo
Ostrov je pomerne riedko osídlený, na každý km2 pripadá v priemere 69 obyvateľov z celkových 1.640.000. Najväčšie mestá ostrova sú: hlavné mesto Cagliari so 154 000 obyvateľmi (s aglomeráciou dosahuje 450 000) a Sassari so 127 000 obyvateľmi. Medzi mestá, ktorých počet obyvateľov nepresahuje 50.000, patria napr. Olbia a Alghero, kde sa (okrem Cagliari) nachádzajú medzinárodné letiská.
Jazyk
Na Sardínii je úradným jazykom taliančina, ale väčšina obyvateľov hovorí aj miestnym jazykom sardčinou, ktorá je uznávaná ako samostatný románsky jazyk. Sama sardčina má mnohé a od seba veľmi odlišné dialekty. Navyše sa v meste Alghero hovorí katalánsky a na ostrove San Pietro ligúrskym dialektom. Bezproblémov sa dohovoríte aj anglicky alebo nemecky.
Pobrežie
Dĺžka pobrežia celkovo dosahuje 2.400 km, väčšinou sa jedná o útesy so zálivmi. Sardínia je obklopená množstvom ostrovov a ostrovčekov, z ktorých mnohé boli uznané za národné parky: najvýznamnejšie sú Asinara na severozápade, San Pietro s Sant´Antioco na juhu. Tavolara a súostrovie Arcipelago della Maddalena na severovýchode. Sardínia je najobdivovanejšia pre svoje more, ktoré je až neskutočne priezračné, hrajúce celou škálou modrej až zelenej farby. Medzi najznámejšie pobrežie patrí Costa Smeralda (Smaragdové pobrežie), ktoré je pretkané nádhernými zálivmi a zátokami. Pokiaľ túžite uvidieť žulové partie pobrežia a ružovo sfarbené pláže, potom sa vydajte na toto kúzelné miesto.
Okolo piesočnatej pláže Poetto sa vinú pobrežné cesty, zatiaľ čo pláž je posiata zátokami, na ktoré sa v zime zlietajú ružové plameniaky. Tiež ďalej na východ sa môžete tešiť z pláží alebo z krištáľovo priezračnej vody.
Pláže
Cala Brandinchi - jednou z najznámejších pláží Sardínie je pláž Cala Brandinchi. Turisti ju prezývajú „Malé Tahiti“ vďaka svojmu jemnému piesku a priezračne tyrkysovej vode.
Spiaggia di Piscinas - na pláž Spiaggia di Piscinas sa dostanete iba po hrboľatých chodníkoch. Je priam magickým zážitkom prechádzať sa naboso pri západe slnka cez vysoké piesočné duny. Tieto duny, ktoré sú známe ako sardínska púšť, sa týčia až do výšky 60 m.
Chia - pláž Chia je skvelá predovšetkým pre milovníkov windsurfingu a prechádzok po dunách. Uvidieť tu môžete aj nádherné ružové plameniaky.
Cestovanie po oblasti
Ceny verejnej dopravy na Sardínii nie sú príliš vysoké, ale môže byť ťažké sa dostať do odľahlých oblastí. V mnohých prípadoch je autobusová doprava lepšia a rýchlejšia ako železničná doprava. Pokiaľ stojíte o to preskúmať odľahlejšie dedinky, hornaté oblasti i málo navštevované pláže, bude pre Vás najpohodlnejší prenájom auta.
Mena a peniaze
Sardínskou menou je EURO. Vo väčšine miest sú však dostupné bankomaty a problém taktiež nebude platiť kartou VISA, MasterCard a Cirrus. V niektorých menších podnikoch však bude nutné platiť v hotovosti.
Suveníry
Ak si chcete priviezť zo Sardínie typický suvenír či darček, nevynechajte originálne výrobky sardského remeselníctva - tkáčstvo kobercov (tappeti sardi), rezbárstvo, šperkárstvo (filigrán, šperky z červeného koralu, ručne vyrábaný prsteň Fede Sarda), coltelli sardi). Ako suvenír môže slúžiť aj gastronomický výrobok, ako je fľaša výborného sardínskeho vína alebo fľaša likéru „Mirto“, vyrábaného z myrty obyčajnej. Za ochutnávku určite stojí aj typický sardínsky ovčí syr „pecorino“, ktorým svojich známych milo potešíte.
Sardínska kuchyňa
Na Sardínii si môžete dopriať aj organickú a zdravú výživu. Navštívte vnútrozemie, kde na farmách predávajú svoj vlastný syr pecorino, údeniny alebo ťažké červené vína Cannonau. Vyskúšať môžete samozrejme aj delikatesné morské plody, alebo domáce ravioli so syrom ricotta alebo medom potreté lievančeky.