dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Tanzánia
Národný park Ngorongoro
dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Základné informácie
Chránená oblasť Ngorongoro sa rozkladá vedľa národného parku Serengeti a pre milovníkov safari a rozmanitej prírody predstavuje splnený sen. Oblasť je známa predovšetkým vďaka rovnomennému kráteru, ktorý je najväčšou neporušenou sopečnou kalderou na svete. Často je tiež označovaný ako ôsmy div sveta. Očarujúce prostredie a bohatá divoká príroda neprestávajú návštevníkov uchvacovať. Na dne krátera žijú tisíce zvierat a mnoho druhov hmyzu a vtákov. Kráter obklopuje vrchovina, ktorá postupne prechádza do tiahlych plání a zásaditých jazier Veľkej priekopovej prepadliny. Chránená oblasť Ngorongoro sa môže pochváliť kombináciou nádhernej krajiny, divokej zveri, etnických skupín a archeológie. Sopky, pasienky, vodopády a horské lesy sú domovom veľkého množstva zvierat a tiež Masajov. Je to jedna z najobľúbenejších safari destinácií v celej Tanzánii, a to právom – úrodná sopečná pôda a oblasť krátera dali vzniknúť neuveriteľne bohatému ekosystému, kde sa darí endemickej faune i flóre, čo vytvára úžasne pestrú biosféru.
Chránená oblasť Ngorongoro s rozlohou 8 300 km² bola založená v roku 1959. Nachádza sa 180 km západne od mesta Arusha v oblasti Crater Highlands. Celá oblasť sa skladá zo samotného krátera Ngorongoro, ďalšieho menšieho krátera Empakaii, ktorý je naplnený slanou vodou, ešte činnej sopky Oldonyo a Olduvajskej tiesňavy. Práve v Olduvajskej tiesňave skúmal Louis Leakey pozostatky predchodcu dnešného človeka - pozostatky Homo habilis.
Celé územie je známe predovšetkým kvôli väčšiemu z kráterov, ktorý nesie meno ako samotný národný park – Ngorongoro. Severná a západná časť chránenej oblasti susedí s národným parkom Serengeti a zdieľa s ním rovnaký ekosystém. Chránená oblasť Ngorongoro, ktorá zahŕňa rozsiahly pás krátkostébelných prérií na juhu planiny Serengeti, oblasť Ngorongoro Highlands a tiež pásmo väčšinou vyhasnutých sopiek smerom na západ od Veľkej priekopovej prepadliny, je chránená tanzánskymi zákonmi a bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.
Kráter
Ngorongoro Crater je malé, ale prekrásne územie s rozlohou okolo 300 km štvorcových, ktoré leží v juhovýchodnej časti celej chránenej oblasti Ngorongoro. Keď pominieme pestrosť fauny i flóry, ktorá sa tu nachádza, je jednou z najväčších zaujímavostí samotný pôvod krátera. Ten totiž vznikol výbuchom a následným vyhasnutím sopky.
Pri meraní bolo zistené, že kráter má v najnižšom mieste hĺbku neuveriteľných 610 metrov. Sopečný pôvod celej oblasti dokumentuje aj fakt, že sopka Oldonyo – ležiaca len pár kilometrov odtiaľ je stále aktívna. Pri predstave, aké mohutné mohli byť sopečné erupcie, ak vytvorili kráter s priemerom takmer 20 kilometrov, sa tají dych.
Aké druhy divokej zveri tu uvidíte?
V kráteri nájdeme rôznorodé ekosystémy počnúc hustým lesom, jazerami, močiarmi a končiac trávnatými savanami. Tento rozmanitý svet nahráva výskytu veľkého množstva druhov zveri – či už divokej, alebo domestikovanej. Smerom na juhozápad od krátera sa nachádza Lerai Forest s morom afrických akácií a fascinujúcim sodným jazerom. Na východe sa rozkladá močiar Gorigor (teritórium hrochov) a sever je vyhradený širokým otvoreným pastvinám, kde žijú najvyhľadávanejšie druhy zveri. Dno kaldery, bohatej na minerály, je pokryté výživnými trávami, ktoré priťahujú obrovské stáda byvolov, zebier, gaziel, byvolcov modrých, a dokonca aj nosorožcov dvojrohých. Ngorongoro má navyše jednu z najhustejších populácií dravcov na africkom kontinente. Dokonca sa pýši najhustejším výskytom levov (vrátane levov čiernohrivých) na celom svete. Pokiaľ vyrážate na safari za divokou africkou zverou, Ngorongoro je ideálnou voľbou.
Kam zvieratá chodia piť?
Rieka Munge Stream odvodňuje kráter smerom na sever kaldery, kde ďalej tečie do jazera Magadi. To je sezónne slané jazero približne uprostred krátera. Rieka Lerai Stream odvodňuje vlhké lesy smerom na juh kaldery, vyživuje tak prales Lerai ležiaci na dne krátera.
Ďalším významnejším vodným zdrojom krátera je Ngoitokitok Spring, v blízkosti východných svahov. Tu je aj výletné miesto otvorené pre turistov. Na dne krátera sa nachádza mnoho iných malých potôčikov, ktoré sú dôležité pre zvieratá a miestnych obyvateľov - Masajov, hlavne v období sucha.
Nedotknutý raj pre zvieratá aj ich milovníkov
Táto oblasť je preslávená svojou unikátnou divokou prírodou, takže sa môžete tešiť na širokú ponuku prechádzok s pozorovaním zveri. Ak sa chcete dostať do centra diania, prechádzka so sprievodcom po okraji krátera je skvelý spôsob, ako sa zblízka zoznámiť s miestnou nezameniteľnou prírodou. V sezóne môžete pozorovať dych vyrážajúcu migráciu divokej zveri a za zmienku stoja aj výlety k neďalekým jazerám Ndutu a Eyasi.
Pohon štyroch kolies je základ
Každý výlet do národného parku Ngorongoro by mal byť realizovaný buď malým lietadlom, v ktorom pilot bude krúžiť nad kráterom a ďalšími časťami parku, alebo terénnym vozidlom. Predpokladá sa, že vozidlá, ktoré vchádzajú do parku sú vybavené pohonom všetkých kolies, pretože cesty tu obvykle nie sú spevnené a iné, než terénne vozidlo by mohlo ľahko zapadnúť. Terénne vozidlá môžu mať s dostupnosťou aj problémy - to v prípade obdobia dažďov, kedy sú cesty natoľko rozomleté vodou, že sa prístup do niektorých častí parku stáva veľmi náročným.