dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Turecko
Skĺbenie antickej a orientálnej kultúry
dnes 21.11. od 08:00 do 16:30
Turci majú byť na čo pyšní - dva zo siedmich divov starovekého sveta, pulzujúce mestá pretkané orientálnou kultúrou, či lahodná kuchyňa ponúkajúca okrem kebabu a baklavy mnoho ďalších chutných pokrmov. To aj mnoho ďalšieho rozhodne stojí za vyskúšanie.
Bodrum
Prístavné mestečko láka návštevníkov na antické pamiatky či prechádzku pozdĺž Egejského mora s možnosťou občerstvenia v jednej z mnohých kaviarní či reštaurácií. Medzi hlavné miesta, ktoré stoja za návštevu, patrí dominanta Bodrumu – hrad sv. Petra, antický amfiteáter, alebo vykopávky Mauzólea, pôvodne monumentálnej hrobky postavenej pre kárijského vládcu Mausóla II.. Mauzóleum v Halikarnasse (dnešné Bodrum) vraj patrilo medzi pôvodných sedem divov sveta a neskôr dalo názov všetkým mausoleám. Stavba vysoká 45 m sa bohužiaľ v 15. storočí dôsledkom zemetrasenia zrútila a v dnešnej dobe môžete obdivovať jej pozostatky.
Krásu antického mesta si môžete užiť aj z morskej hladiny počas plavby pozdĺž rovnomenného polostrova a vychutnať si tak pohľady na rybárske dedinky, olivové háje a pokojné zátočiny.
Antický Efes
Dnes už zaniknuté, v dejinách však významné grécke mesto Efesos, upúta Vašu pozornosť nespočetným množstvom antických pamiatok, prostredníctvom ktorých na Vás dýchne atmosféra gréckych mysliteľov, matematikov a umelcov. Na území tohto mesta sa kedysi nachádzal úchvatný Artemidin chrám, venovaný bohyni lovu Artemis a patriacej medzi sedem pôvodných divov sveta. Dnes si síce môžete prezrieť už len jeho zvyšky, napriek tomu je však v Efese vidieť veľa krásnych stavieb. Veď sa jedná o najlepšie zachované antické mesto v Stredomorí. Od roku 2015 je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pamukkale
Terasovité jazierka, ktorých názov v preklade znie „Bavlnený hrad“, patria medzi najväčšie turistické lákadlá v celom Turecku. A nie je sa čomu diviť. Kaskádovité jazierka vznikajú vďaka minerálnym prameňom, ktoré vyvierajú zo svahu nad jazierkami, stekajú dole a postupne sa ochladzujú, čím vzniká travertín, usadenina bohatá na vápnik. Prírodné bazéniky priamo nabádajú ku kúpeľu, ten je v nich ale bohužiaľ zakázaný. Dokonca sa v areáli chodí naboso, aby dochádzalo k čo najmenšej deštrukcii travertínových útvarov.
Pokiaľ Vás ale priezračné jazierka nalákajú ku kúpeľu, nezúfajte. Môžete navštíviť Kleopatrine kúpele, v ktorých máte možnosť sa vykúpať v zatopenej antickej ulici priamo pri termálnom prameni.
Keď už budete v Pamukkale, určite nezabudnite na návštevu antického mesta Hierapolis, ktoré sa rozprestiera nad jazierkami a je spoločne s Pamukkale zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Kappadokie
V tureckom stredozemí sa rozprestiera úchvatná krajina s impozantnými skalnými útvarmi sopečného pôvodu, pripomínajúcimi komíny, nájdete tu však aj podzemné mestá a údolia, nad ktorými sa vznáša nespočet pestrofarebných teplovzdušných balónov. Oblasť Kappadokie má veľmi bohatú históriu. Podľa niektorých zdrojov bolo toto územie osídlené už v 6. tisícročí pred n. l. postupne sa v kappadockom kraji vystriedalo nespočetné množstvo kmeňov a národností, až po prelom letopočtu, kedy sa na tomto území usadili kresťania, ktorí sa tu ukrývali v podzemných mestách a do sopečných útvarov vytesávali kostoly. Územie bolo obývané až do začiatku 20. storočia, kedy medzi Gréckom a Tureckom došlo k výmene obyvateľstva, a preto boli grécki kresťania, vtedajší obyvatelia Kappadokie, presunutí. Oblasť okolo mesta Göreme v Kappadokii je zapísaná na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Pokiaľ sa na exkurzii do Kappadokie rozhodnete vydať z okolia Bodrumu, počítajte s niekoľkohodinovou jazdou (autobusom cez 10 hodín), počas ktorej sa Vám ale naskytnú úchvatné výhľady na tureckú krajinu, a budete tak mať možnosť na vlastné oči uvidieť, ako vyzerá pravý život v Turecku.
Istanbul
Toto mesto ležiace na dvoch kontinentoch bezpochyby stojí za návštevu. Hoci je od Bodrumu pomerne vzdialené, bol by hriech ho tu aspoň nespomenúť. Najväčšie, často mylne považované za hlavné, mesto Turecka toho má na ponúknutie naozaj veľa. Mešita sultána Ahmeda známa predovšetkým pod názvom Modrá mešita, byzantský chrám zo 6. storočia Hagia Sofia, Veľký bazár či Galatská veža… to je len ochutnávka tých najpopulárnejších pamiatok v bývalom Konštantínopole. Ďalšou možnosťou, ako spoznať túto metropolu z rôznych uhlov, je plavba loďou po prielive Bospor, ktorý oddeľuje európsku časť Istanbulu od tej ázijskej.