dnes 28.01. od 11:00 do 14:00
Vietnam
Vietnam
dnes 28.01. od 11:00 do 14:00
Vietnam Vás prekvapí po všetkých stránkach. Táto nádherná krajina uchváti a plne uspokojí nielen návštevníkov pláží, ale aj vyznávačov adrenalínových športov. Južné pobrežie je lemované množstvom malých ostrovčekov a priezračným tyrkysovým morom, ktoré priamo volá po objavovaní podmorského sveta. Severnú oblasť tvoria hory, pokryté bujnou vegetáciou. Tisíce kilometrov dlhé pobrežie ponúka všetky druhy vodných športov, leňošenie na pláži a romantické západy slnka a taktiež nepreberné množstvo morských špecialít, v úprave ktorých sú Vietnamci majstri.
Vietnam je jednoznačne exotická destinácia, do ktorej zatiaľ neprúdia davy turistov. Vzhľadom na totalitný režim a dlhú dobu nepokojov sa svetu otvoril len nedávno. Aj preto tu môžete zažiť úplne neobyčajnú dovolenku, ktorá bude plná orientálnych vôní, tropickej prírody a občas nepochopiteľných cudzokrajných mravov.
Vietnamská socialistická republika sa nachádza v juhovýchodnej Ázii a z východu jej brehy obmýva Juhočínske more. Susednými štátmi sú Čína, Laos a Kambodža. Počtom obyvateľov (viac ako 97 000 000) sa radí do prvej pätnástky najľudnatejších štátov sveta. Vietnamci tvoria zhruba 80 % obyvateľstva, zvyšných 20 % sú rôzne etniká. Hlavným hospodárskym produktom je ryža a káva.
Hanoj, ktorý leží na severe krajiny, je hlavným mestom Vietnamu. Úradným jazykom je vietnamčina, veľmi rozšírená je čínština, staršia generácia hovorí po francúzsky, s mladšou možno komunikovať v angličtine. Ide o komunistický štát, ktorý však svojim obyvateľom dal voľnú ruku v zarábaní peňazí. Mnohí teda pracujú v súkromnom sektore. Výmenou za túto „slobodu“ majú zakázané sa akokoľvek vyjadrovať k politike štátu.
Väčšina obyvateľov sú budhisti, čo sa odráža v ich priateľskom jednaní. Mnoho z nich sa tiež hlási ku konfucianizmu (čínsky filozofický smer). Medzi ostatné náboženské smery patrí taoizmus, hinduizmus, kresťanstvo, islam, sekty Cao Dai a Hoa Hao.
Pri pobreží sa rozkladajú úzke nížiny, vo vnútrozemí sa potom vypínajú hory, ktoré dosahujú výšku až cez 3000 m n. m. (Fan Si Pan). Pre Vietnam je charakteristická Červená rieka, ktorá preteká zemou v dĺžke 450 km, nekonečné ryžové polia a stále zelené tropické lesy. Krajina leží v tropickej oblasti a vždy je v niektorej jej časti - buď na severe alebo aj na juhu - vhodný čas na návštevu.
Krásne teplé počasie, slniečko, nekonečné pláže, romantické ostrovčeky a mnoho kultúrnych pamiatok priamo nabádajú k návšteve divotvornej krajiny.
Čo sa Vám bude hodiť?
Mena
Národnou vietnamskou menou je dong značiaci sa ako d. Na každej bankovke je vyobrazený Ho Chi Min. Za druhú menu je tu považovaný americký dolár. Pre výmenu peňazí za dongy je asi najvýhodnejší práve dolár, premeniť sa dajú bez ťažkostí aj libry alebo eurá, prípadne aj ďalšie meny (to platí predovšetkým o veľkých bankách vo Vietname). Ak sa rozhodnete pre zmenu mimo veľkých miest, treba mať doláre – tie sú najlepšie zameniteľné.
Banky majú otvorené vo všedné dni od 8:00 do 11:30 a popoludní od 13:00 do 16:00, v sobotu od 8:00 do 11:30.
Elektrické napätie
Napätie sa väčšinou pohybuje v rozmedzí 220-240 V. Zásuvky sú takmer rovnaké ako v SR, ale v izbe sa vyskytuje niekoľko odlišných typov. V každej izbe sa ale nájde zásuvka, ktorá vyhovie našej jednoduchej dvojvidlici. Pokiaľ si beriete laptop, vezmite si radšej aj prepäťovú ochranu. Veľké hotely všetko vybavenie poskytujú.
Reč
Úradným jazykom je vietnamčina. V hoteloch a väčších nákupných strediskách sa dohovoríte anglicky.
Zdravotná starostlivosť
Vo Vietname sú dobré hygienické podmienky. Aj napriek tomu, že sa jedná o exotickú krajinu, žiadne špeciálne očkovanie nie je potrebné. Nebezpečenstvo tropických chorôb, ako je malária, je v turistických centrách prakticky nulové, profylaxia antimalarikmi, pokiaľ nebývate v malarických oblastiach (džungľa pozdĺž hranice s Malajziou) nie je teda všeobecne odporúčaná. Očkovanie síce do Vietnamu nie je povinné, ale pred cestou je vždy lepšie sa informovať o aktuálnej situácii v krajine na hygienickej stanici, alebo v centre cestovnej medicíny. Odporúča sa očkovanie proti žltačke A, B, tetanu, japonskej encefalitíde a brušnému týfusu. V horských oblastiach sa vyskytuje malária a na juhu krajiny horúčka dengue.
Etika
Vietnamci sú veľmi tolerantní ľudia, avšak v závislosti od kultúrnych odlišností sa našinec môže nevedomky dopustiť nepekného faux-pas alebo dokonca urážky. Nikdy sa nesnažte dotknúť sa nikoho na hlave, Vietnamci považujú hlavu za sídlo duše a hlava je im teda posvätná. Vietnamci si nikdy nepodávajú ruky. Tradičný vietnamský spôsob pozdravu vyzerá tak, že zdravící vás vezme za ruky a mierne sa ukloní. Vo Vietname nič nedosiahnete pokiaľ budete výrazne a hlasno dávať najavo svoju nespokojnosť.
Nedostatok sebaovládania sa považuje za najhoršiu charakterovú vlastnosť. Vietnamci sú (ako väčšina Aziatov) veľmi poverčivý národ – existujú obdobia, ktoré sú pre danú činnosť vhodné alebo úplne nevhodné – treba to rešpektovať. Ak budete mať rozhovor s miestnymi, ktorí sa Vás budú pýtať na Vašu rodinu, aspoň zo slušnosti sa spýtajte tiež. Vo všeobecnosti platí, že miestni sa radi rozprávajú, ale len aby sa uistili, že sa cítite príjemne a nič Vám nechýba. Ak Vám budú ponúkať služby, o ktoré nemáte záujem, stačí slušne a podľa potreby rázne odmietnuť. Vo Vietname nechoďte príliš odhalení. Obzvlášť pri návšteve chrámov sa odporúča zahaliť ramená a kolená, za samozrejmosť sa považuje, že si vyzujete topánky.
Nahota je úplne nevhodná - dokonca aj na pláži. Ak si v niektorých spoločensky nových situáciách nebudete vedieť rady, robte to isté, čo miestni obyvatelia, tým určite nič nepokazíte. A ešte jedno upozornenie na záver – nezabúdajte, že Vietnam je komunistická krajina; tunajší režim sa Vám nemusí páčiť, môžete mať výhrady a pripomienky, ale ste tu na návšteve, a mali by ste sa podľa toho správať. Neodporúčame baviť sa o politike, mohli by ste miestnych obyvateľov priviesť do nepríjemnej situácie. Pokiaľ sa Vám Vietnamci budú zdať príliš zdržanliví, nečudujte sa, tu je každý, kto sa príliš priatelí s ľuďmi zo Západu, podozrivý. Preto vo vzťahoch s miestnymi nenaliehajte a nechajte všetkému voľný priebeh.
Kedy je najvhodnejšia doba návštevy Vietnamu?
Vietnam má vzhľadom na široké rozpätie krajinných i klimatických pomerov rozmanité podnebie. Zatiaľ čo juh je v pásme tropickom, na severe v horách sa teploty blížia k bodu mrazu. Vietnamské počasie značne ovplyvňuje monzúnové prúdenie. Juhozápadný monzún, ktorý trvá od apríla alebo mája do októbra, prináša do celej krajiny vlhké a teplé počasie (výnimku predstavujú oblasti, ktoré chránia hory, čo je stredná časť pobrežia). Od októbra sa situácia mení - zimný monzún prichádza zo severovýchodu a prináša na sever krajiny studenú vlhkú zimu, avšak na juh sucho a teplo.
Vietnam sa dá navštíviť počas celého roka, vždy je v niektorej časti vhodné počasie. Najnavštevovanejšie býva krajina v období november – apríl a potom jún – september.
Aktuálne informácie o počasí nájdete tu
Ako je to s vízovou povinnosťou?
Doklady
Jediný nutný doklad pre cestu do Vietnamu je platný cestovný pas obsahujúci vízum do tejto krajiny. Doba platnosti pasu presahujúca dĺžku cesty nie je predpismi špecifikovaná. Vízum vydáva Veľvyslanectvo Vietnamskej socialistickej republiky. Pri príchode do krajiny úrady vyžadujú vyplnenie niekoľkých dotazníkov týkajúcich sa najmä zdravia a dĺžky pobytu cestujúceho, ktoré sú k dispozícii na mieste. Medzinárodný očkovací preukaz je lekárskymi zariadeniami uznávaný, avšak od českých/slovenských občanov nie je vyžadované žiadne povinné očkovanie.
Víza a režim vstupu
Vízový styk platí pre držiteľov všetkých druhov pasov. Turistické víza majú štandardne platnosť 1 mesiac (3, 6 mesiacov podľa poplatku) a nie sú predlžované. Víza na letisku nie sú občanom SR zásadne udeľované. Obvykle je potrebné počítať s dlhou vybavovacou dobou (min. 7 pracovných dní).
Je potreba očkovania a antimalariká?
Vo Vietname sú dobré hygienické podmienky. Aj napriek tomu, že sa jedná o exotickú krajinu žiadne špeciálne očkovanie nie je potrebné. Nebezpečenstvo tropických chorôb, ako je malária, je v turistických centrách prakticky mizivé, profylaxia antimalarikami, pokiaľ nebývate v malarických oblastiach (džungľa pozdĺž hranice s Malajziou) nie je teda všeobecne odporúčaná. Očkovanie síce do Vietnamu nie je povinné, ale pred cestou je vždy lepšie sa informovať o aktuálnej situácii v krajine na hygienickej stanici, alebo v centre cestovnej medicíny. Odporúča sa očkovanie proti žltačke A, B, tetanu, japonskej encefalitíde, brušnému týfusu. V horských oblastiach sa vyskytuje malária a na juhu krajiny horúčka denge.
Za koľko sa dá zaobstarať letenka do Vietnamu?
Ak plánujete zaistiť si iba letenku do Vietnamu, využite prosím náš server https://www.letenky-na-klic.cz/. Cenovo najvýhodnejšie sú lety spoločnosti China Airlines z Viedne (VIE).
Ak objednávate letenku a pobyt, radi Vám zaistíme letenku podľa Vašej voľby (EMIRATES, QATAR AIRWAYS, CATHAY PACIFIC AIRWAYS, CHINA AIRLINES, KOREAN AIR…) v economy alebo business class.